Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
براساس اسناد منتشر شده

«اسامه بن لادن در فکر تاسیس دفتر در ایران بود»

2015 May 22

گزارش / رادیو کوچه

 

در بخشی از سندهای منتسب به القاعده آمده است: ما در فکر گشایش دفتری در ایران هستیم با این حال حمایت از این ایده و اجرای آن بسیار گران تمام می‌شود.

بنابه گزارش وب‌سایت خرداد: سایت «دیلی بیست» با انتشار گزارشی از فاش شدن اسناد تازه‌ای خبر داده که در آن رویکرد القاعده نسبت به ایران مشخص شده است. این سایت ادعا کرده که گروه القاعده در مقایسه با گروه داعش موضعی ملایم‌تر در قبال ایران داشته و حتا «بن لادن» رهبر آن گروه در فکر تاسیس دفتری در ایران بوده است.

benladan

به گزارش خرداد، این سایت تحلیلی با اشاره به سندی که در آن تاریخی نیز ذکر نشده است ادعای برنامه‌ریزی القاعده برای گشایش دفتر در ایران را مطرح کرده و در این باره می‌نویسد:القاعده در ابتدا چنین تصمیمی داشته اما پس از آن با برآورد هزینه بالای چنین اقدامی از آن منصرف شده است. در بخشی از این گزارش که احتمالن مربوط به سال ٢٠٠۶ میلادی و پس از آن بوده آمده است: در بخشی از این سند آمده است: ما در فکر گشایش دفتری در ایران هستیم با این حال حمایت از این ایده و اجرای آن بسیار گران تمام می‌شود.

دیلی بیست در ادامه اشاره می‌کند در سند دیگری یکی از سخن‌گویان القاعده اشاره کرده که چه بهتر است که کانال ارتباطی با ایران از طریق عربستان سعودی باز بمانند. این سایت امریکایی در بخش دیگری از گزارش خود مدعی شده که تعدادی از اعضای خانواده نیروهای القاعده پس از حمله امریکا علیه افغانستان در سال ٢٠٠١ میلادی از آن کشور گریخته و به ایران پناه برده‌اند.

benladan

دیلی بیست در بخش پایانی گزارش به نقل از «ویل مک کانتز» کارشناس امور تروریستی «بروکینگز» اشاره می‌کند که موضع ضد‌شیعی القاعده در قبال ایران به شدت داعش نبوده است. او حتا اشاره می‌کند که القاعده خواهان سازش با ایران بوده است. در بخش دیگری از این گزارش اشاره شده که یکی از نامه‌های خویشاوندان بن‌لادن نشان می‌دهد که همسر و پسر او حمزه در ایران بوده و در سلامت بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,