Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
در راستای تفاهم‌نامه اتمی

«ظریف می‌گوید ایران اجازه بازرسی از سایت فردو را نخواهد داد»

2015 May 22

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران با بیان این‌که به طور قطع اجازه زیاده‌خواهی در مذاکرات را به غرب نمی‌دهیم، گفت: تیم مذاکره کننده خود را مقید به حفظ خطوط قرمز نظام در تمام مباحث مذاکرات هسته‌ای از جمله فردو می‌داند.

خبرگزاری مجلس ایران، «خانه ملت»، روز جمعه اول خرداد ماه، گزارش داده است، محمدجواد ظریف درباره زیاده‌خواهی جدید آمریکا در بحث مذاکرات هسته‌ای در موضوع فردو و موضوع بازرسی از تاسیسات نظامی گفت: «بارها من و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تاکید کرده‌ایم که قطعن اجازه زیاده‌خواهی به طرف‌های غربی در بحث مذاکرات هسته‌ای نمی‌دهیم.»

بنابه این گزارش، وزیر امور ایران همچنین گفته است: «بطور حتم تیم مذاکره‌کننده خود را مقید به حفظ خطوط قرمز نظام در تمام مباحث مذاکرات هسته‌ای از جمله فردو می‌داند.»

zarif

بر اساس تفاهم‌نامه لوزان، سانتریفیوژهای فعال در فردو به جای اورانیوم، باید با عناصر دیگری مانند روی، گزنون یا ژرمانیوم به منظور جداسازی ایزوتوپ‌ها برای مصارف پزشکی یا علمی تغذیه ‌شوند. عناصری که بر خلاف اورانیوم، قابلیت استفاده در ساخت تسلیحات هسته‌ای را ندارند.

روز گذشته (پنج‌شنبه) نیز «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران، در شورای اداری استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اطاعت تمام و کمال دولت از آیت‌اله خامنه‌ای گفت که ایران، توافقی را که اجازه دسترسی «به اسرار علمی و نظامی» کشور را بدهد، «هرگز» امضا نخواهد کرد.

آیت‌اله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی نیز روز چهارشنبه سی‌ام اردیبهشت ماه در دانشگاه نظامی امام حسین، تاکید کرده بود که وی اجازه بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته‌‌ای ایران خود را نخواهد داد.

بیشتر بخوانید

روحانی: توافقی که براساس دسترسی به مراکز علمی و نظامی باشد امضا نمی‌کنیم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,