شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
بازگشت اجباری به چابهار

«جنگنده‌های عربستان مانع فرود هواپیمای امدادی ایران در جیبوتی شدند»

۱۳۹۴ خرداد ۰۲

خبر / رادیو کوچه

 

یک هواپیمای ایرانی که به گفته مقامات ایرانی حامل کمک برای مردم یمن بوده و قرار بود روز شنبه دوم خرداد در فرودگاه شهر جیبوتی، پایتخت کشور آفریقایی جیبوتی به زمین بنشیند، اجازه فرود نگرفته است.

در حالی که رادیو دولتی ایران گزارش داده است که جنگنده‌های عربستان سعودی مانع فرود هواپیما شده‌اند و این هواپیما مجبور شده به بندر چابهار در جنوب شرق ایران بازگردد، رییس هلال احمر ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس» علت بازگشت هواپیما را نبود ظرفیت پذیرش حجم زیاد کمک‌ها از سوی جیبوتی اعلام کرده است».

در همین رابطه «محمدشهاب الدین محمدی عراقی» معاون امور بین‌الملل هلال احمر ایران نیز به خبرگزاری مهر گفته است علی‌رغم هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان ملل متحد و برنامه جهانی غذا برای فرود این محموله ۲۰ تنی، باز هم اجازه فرود هواپیما در جیبوتی صادر نشد.

jibotiairport

پیش از این نیز جنگنده‌های عربستان سعودی در چند مورد مانع از ورود هواپیماهای ایرانی به حریم هوایی یمن شده بودند و در یک مورد نیز برای جلوگیری از فرود یک فروند هواپیمای ماهان ایر ایران، برج مراقبت فرودگاه صنعا را بمباران کردند.

همچنین یک کشتی ایرانی به نام ایران شاهد، که به گفته مقام‌های این کشور حامل ۲۵۰۰ تن کمک برای مردم یمن بود، علی‌رغم خواست مقامات ایرانی که گفته بودند اجازه هیچ‌گونه بازرسی را نخواهند داد و در بندر حدیده در غرب یمن پهلو خواهد گرفت، امروز شنبه دوم خرداد مجبور شد برای تحویل بار خود به سازمان ملل، در جیبوتی پهلو بگیرد.

جیبوتی در شرق آفریقا و غرب تنگه باب‌المندب واقع شده و سازمان ملل متحد به دلیل نزدیکی این کشور به یمن، آن را به عنوان مرکز هماهنگی امدادرسانی به مردم جنگ‌زده یمن انتخاب کرده است.

مطالب مرتبط

ایران اجازه بازرسی کشتی حامل کمک‌های آن کشور به یمن را نمی‌دهد

جنگنده‌های عربستان فرودگاه صنعا را هنگام فرود هواپیمای ایرانی بمباران کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,