Saturday, 18 July 2015
05 July 2020
شرکت ظریف در نشست غیرعلنی مجلس

«سخن‌گوی هیات رییسه مجلس: تعداد سانتریفوژهای فردو کاهش نخواهد یافت»

2015 May 24

خبر / رادیو کوچه

 

«محمد‌جواد ظریف»، وزیر امور خارجه و عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده اتمی ایران در جلسه غیرعلنی روز یک‌شنبه سوم خرداد مجلس ایران، شرکت کردند.

خبرگزاری مجلس ایران، «خانه ملت» در این رابطه گزارش داده است که محمدجواد ظریف در دیدارش با نمایندگان مجلس گزارشی از روند مذاکرات هسته‌ای به نمایندگان ارایه کرده است.

بنابه گزارش «ایرنا»، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، محمد حسین فرهنگی، عضو هیات رییسه مجلس در خصوص جلسه غیرعلنی امروز مجلس گفته بود: قرار است ظریف و عراقچی آخرین روند مذاکرات ایران با ۱+۵ را در جلسه غیر علنی امروز مجلس به نمایندگان تشریح کنند.

«بهروز نعمتی»، سخن‌گوی هیات رییسه مجلس ایران، در جمع خبرنگاران با بیان این‌که در این نشست وزیر امور خارجه مهم‌ترین مسائل مطرح شده در بیانیه لوزان را برای نمایندگان تشریح کرد، گفته است: «در این جلسه غیرعلنی ۴ نفر از نمایندگان سوالاتی را درخصوص نحوه لغو تحریم‌ها، بازرسی از فردو و مجموعه تاسیسات هسته‌ای مطرح کردند که به این سوالات نیز پاسخ داده شد.»

tasisat-atomi

سخن‌گوی هیات رییسه مجلس ایران اما، توضیحاتی در خصوص جزییات اظهارات آقای «ظریف» و «عراقچی» در این نشست ارایه نکرد.

در همین رابطه خبرگزاری مجلس ایران گزارش داده است که، «بهروز نعمتی» در پاسخ به این سوال که آیا کاهش سانتریفیوژهای فوردو به ۳۵۰ عدد صحت دارد، گفته است: «سانتریفیوژهای فردو به همان تعداد ۱۰۴۴ عدد باقی خواهد ماند و کاهش آن صحت ندارد.»

ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵  روز ۱۳ فروردین در لوزان سوییس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که چارچوب های توافق نهایی را مشخص کرده‌اند که بر اساس تفاهم لوزان، دامنه برنامه هسته‌ای ایران محدود خواهد شد تا در قبال آن تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی لغو شود.

پیش از این «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران، روز پنج‌شنبه گذشته در شورای اداری استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اطاعت تمام و کمال دولت از آیت‌اله خامنه‌ای گفت که ایران، توافقی را که اجازه دسترسی «به اسرار علمی و نظامی» کشور را بدهد، «هرگز» امضا نخواهد کرد.

آیت‌اله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی نیز روز چهارشنبه سی‌ام اردیبهشت ماه در دانشگاه نظامی امام حسین، تاکید کرده بود که وی اجازه بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته‌‌ای ایران خود را نخواهد داد.

بیشتر بخوانید

ظریف می‌گوید ایران اجازه بازرسی از سایت فردو را نخواهد داد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,