Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
اولین‌ها

«راز پرسپولیس داریوش کبیر چیست»

2010 March 22

شیرین دهقان / رادیوکوچه

پرسپولیس اولین‌بار به صورت ماکت به دستور داریوش کبیر ساخته شد تا از بزرگ‌ترین کاخ آسیا شبیه‌سازی شده باشد. ساخت ماکت پرسپولیس سه سال طول کشید. داریوش در پاییز و زمستان 518 تا 519 قبل از میلاد نقشه ساخت. پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر، نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری روی کاغذ آورد.

داریوش پس از تصرف بابل 25 هزار یهودی برده را که در آن شهر در یوغ بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد. داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کوروش را به اتمام رساند و جاده‌ی سراسری آسیا را احداث کرد. این جاده از خراسان به مغرب چین می‌رفت که بعدها جاده‌ی ابریشم نام گرفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آیا می‌دانید داریوش برای ساختن کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار کارگر را به صورت ده ساعت در تابستان و هشت ساعت در زمستان به کار گماشته بود. و به هر استاد‌کار هر پنج روز یک‌بار یک سکه طلا می‌داد. به هر خانواده‌ی کارگری به غیر از مزد آن‌ها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن، کره، عسل و پنیر می‌داد. هر ده روز یک بار به آن‌ها استراحت می‌داد.

تقویم کنونی ماه که سی روز است به دستور داریوش پایه‌گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی «دنی تون» بسیج کرده بود. بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بود. در طول سال دارای پنج عید مذهبی و سی‌و یک روز تعطیلی رسمی که یکی از آن‌ها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بود.

داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه‌گذاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت می‌رفت و تعلیمات نظامی می‌دید تا بتواند از سرزمین پارس دفاع کند.

داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه، آب، سازمان املاک، سازمان پست و تلگراف و چاپارخانه را بنیان نهاد.

اولین راه شوسته و زیرسازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد. او برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از ایران بوده است، سدی عظیم بر روی «سند» بنا می‌کند.

«فیثاغورس» که به دلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دایم شد.

در طول سلطنت داریوش کبیر 242حکمران بر علیه او شورش کرده بودند و او پادشاهی بود که با 242 مورد شورش مقابله کرد و همه را به جای خود نشاند و عدالت را در سرتا‌سر ایران بسط کرد.

او در سال آخر پادشاهی به اندازه‌ی ده میلیون لیره انگلستان، ذخیره‌ی مالی در خزانه‌ی دولتی بر جای گذاشت.

داریوش در سال 521 قبل از میلاد فرمان داد: «من عدالت را دوست دارم. از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,