شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
07 October 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«کهن‌ترین داستان جهان»

۱۳۹۴ خرداد ۰۹
شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رومن گاری (١٩١۴-١٩٨٠) یکی از پرکارترین و محبوب‌ترین نویسندگان فرانسوی‌ست که بیش از سی داستان، رساله و خاطره نگاری در کارنامه خود دارد. گاری بعضی از این آثار را با نام مستعار”امیل آژار” به چاپ می‌رساند.

مادر رومن گاری یهودی روسی بود و پدرش خون تاتار و مغول داشت.  در سال ١٩٢۵ پدر خانواده را رها کرد و  بار مسوولیت و نگه‌داری فرزند به تنهایی بر دوش مادر افتاد. آن دو زمانی که رومن چهارده سال بیشتر نداشت به شهر نیس در فرانسه نقل مکان کردند.

30May2015-Ghesseha-Shohreh-KohantarinDastan-1

رومن جوان در جنگ جهانی دوم و هم‌زمان با اشغال فرانسه به دست نازی‌ها به انگستان رفت و در آنجا به عنوان خلبان به نیروهای آزادی‌بخش فرانسه زیر فرمان ژنرال دوگل پیوست. رومن گاری به خاطر فداکاری‌اش در جنگ نشان شجاعت گرفت، پس از جنگ به خدمت دیپلماسی فرانسه درآمد و به مدال لژیون دونور دست یافت. گاری نخستین اثرش «تربیت اروپایی» را در ١٩۴۵ منتشر کرد.

از دیگر آثار برجسته ی او می توان از «ریشه‌های آسمان»،١٩۵۶؛ «میعاد در سپیده دم»، ١٩۶٠؛ «خداحافظ گاری کوپر»، ١٩۶۵؛ «زندگی پیش رو»(با نام مستعار امیل آژار)، ١٩٧۵ یاد کرد. داستان کوتاه «کهن ترین داستان جهان» از مجموعه داستان‌های «پرندگان می‌روند در پرو می‌میرند» انتخاب شده که آن هم از برجسته‌ترین آثار رومن گاری است.

30May2015-Ghesseha-Shohreh-KohantarinDastan

«کهن ترین داستان جهان» در مجموعه «پرندگان می‌روند در پرو می‌میرند» توسط «ابولحسن نجفی » به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی:

Henryk Górecki :

Symphony No. 3 “Sorrowful Songs” – Lento e Largo

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,