Saturday, 18 July 2015
31 March 2023
در سالگرد فتح استانبول

«اردوغان روزنامه‌نگاران افشا کننده ارسال سلاح به سوریه را به جاسوسی متهم کرد»

2015 May 31

خبر / رادیو کوچه

 

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه، با انتقاد از افشا کنندگان ارسال سلاح از کشورش به سوریه این اقدام را جاسوسی خواند گفت: آنان باید درباره اقداماتشان پاسخ‌گو باشند.

«رجب طیب اردوغان» روز شنبه سی‌ام می، در سخنرانی خود در استانبول به مناسبت‌ سالگرد فتح این شهر توسط سلطان محمد فاتح، خطاب به هواداران حزب حاکم عدالت و توسعه، با متهم کردن افشاکندگان ارسال سلاح به سوریه از سوی دولت، آنان را متهم به جاسوسی کرد و گفت: آنان باید در مراجع قضایی پاسخگوی این اقدام خود باشند.

درحالی که رییس جمهوری ترکیه پیش‌تر هرگونه ارسال تجهیزات نظامی به سوریه را رد کرده بود، روزنامه پرتیراژ جمهوریت جمعه گذشته گزارش، فیلم و تصاویری از انتقال سلاح به سوریه از طریق مرز ترکیه را منتشر کرد.

ardoghan

انتشار این خبر در روزنامه جمهوریت که در آن آمده است، سلاح هایی که رجب طیب اردوغان (رییس جمهوری ترکیه) مدعی بود، وجود ندارند، واکنش سریع مقام های آنکارا را به دنبال داشت و دادستان استانبول با متهم کردن این روزنامه به همکاری با تروریسم، خواهان پیگرد قانونی شد.

سال گذشته نیروهای ژاندارمری ترکیه در دو حادثه جداگانه در شهرهای آدانا و حاتای در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه، کامیون‌هایی را که حامل سلاح و مهمات بودند، متوقف کردند که بعدها مشخص شد این کامیون‌ها متعلق به (میت) دستگاه اطلاعات ترکیه بوده‌اند.

پلیس ترکیه ماه گذشته چهار دادستان و یک قاضی و شماری افسر ارتش این کشور را به جرم صدور دستور بازرسی این کامیون ها، از کار برکنار و یا بازداشت کرد.

رییس جمهور ترکیه با عنوان اینکه این کامیون ها حامل کمک‌های ارسالی به مردم سوریه بودند ، گفت: کسانی که مانع عزیمت این کامیون‌ها به سوریه شدند ، زندگی برادران سوری را تباه کردند.

از سوی دیگر احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه نیز فاش کنندگان کامیون‌های اعزامی به سوریه را به خیانت متهم کرد و گفت: به صراحت می‌گویم که کامیون‌ها حامل کمک‌هایی به ترکمن‌های منطقه بایر بوجاک در سوریه بودند که محافلی علیه منافع ترکیه وارد عمل شدند.

 

شورای مطبوعات ترکیه در این رابطه با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدام دادستان استانبول در درخواست برای پیگرد قانونی مسوولان روزنامه جمهوریت، را بهره‌گیری از ابزار ارعاب و تهدید برای جلوگیری از فعالیت‌های خبرنگاری و روزنامه‌نگاری عنوان کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,