Saturday, 18 July 2015
16 July 2020
پایان مذاکرات اتمی در ژنو

«کشورهای گروه ١+۵ بر سر شیوه بازگشت تحریم‌ها علیه ایران توافق کردند»

2015 June 01

خبر / رادیو کوچه

 

همزمان با پایان تازه‌ترین دور مذاکرات میان محمد جواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا، به منظور بررسی و رفع موانع بر سر نگارش متن توافق نهایی اتمی، در شامگاه شنبه سی‌ام ماه می، در ژنو، برخی مقامات غربی از توافق میان کشورهای گروه ١+۵ در خصوص شیوه بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض توافق جامع هسته‌ای از سوی ایران گزارش داد.

خبرگزاری «رویترز» روز یک‌شنبه سی و یکم می به نقل از برخی مقامات غربی گزارش داده است، کشورهای عضو گروه ١+۵ در خصوص شیوه بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض توافق جامع هسته‌ای از سوی ایران به توافق رسیده‌اند.

بنابه گزارش خبرگزاری‌های ایران، در رابطه با مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی بر سر پرونده اتمی ایران، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد گروه مذاکره کننده اتمی ایران، گفته است اختلافات بر سر متن توافق جامع همچنان باقی است.

mozakratatomi

بنابه گزارش‌ها، عباس عراقچی گفته است در نشست روز شنبه و در حضور وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا «یک بار دیگر به طور کامل همه موضوعات مرور شد. با این شرایط همچنان اختلافات و تفاوت‌ها باقی است».

خبرگزاری رویترز، این دور از مذاکرات را اساسی‌ترین مذاکرات پس از تفاهم لوزان ارزیابی کرده و گزارش داده است، موضوع بازدید و بازرسی از تاسیسات نظامی ایران، از جمله مسایل مهم مورد بحث و حل نشده بین ایران و گروه ۱+۵ است.

یک مقام ارشد غربی که نخواسته نامش فاش شود به رویترز گفته است مقامات آمریکایی و اروپایی می‌خواهند هرگونه کاهش یا برداشتن تحریم‌های سازمان ملل، در صورت نقض هر جزیی از توافق‌نامه احتمالی با ایران به طور اتوماتیک «برگشت‌پذیر» باشد.

قرار است دور بعدی مذاکرات پنج‌شنبه این هفته با حضور معاونان و کارشناسان ١+۵ با ایران در وین پایتخت اتریش، ادامه یابد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,