Saturday, 18 July 2015
09 December 2019
مکالمات شهروندان ضبط نمی‌شود

«سنای آمریکا به تمدید قانون شنود مکالمه شهروندان آن کشور رای نداد»

2015 June 01

خبر / رادیو کوچه

 

پس از آن‌که سنای آمریکا در مورد لایحه موسوم به «قانون آزادی» و تمدید قانون «میهن پرستی» به توافق نرسید، مهم‌ترین قانون ضدتروریسم ایالات متحده که به سرویس‌های امنیتی آن کشور اجازه می‌داد مکالمات تلفنی شهروندان را به صورت گسترده جمع‌آوری کنند نیمه شب یک‌شنبه به وقت واشینگتن منقضی شد.

خبرگزاری «رویترز» روز دوشنبه اول ژوئن گزارش داد، تمدید قانون موسوم به میهن پرستی که به موجب آن سرویس‌های امنیتی آمریکا مجاز به شنود مکالمه میلیون‌های شهروند آمریکایی بودند، یک‌شنبه شب، در مجلس سنا رای نیاورد و منقضی شد.

پس از رای نیاوردن قانون میهن پرستی در سنا، اجرای این قانون که پس از وقایع ١١ سپتامبر و در زمان جرج بوش به تصویب رسیده بود، نیمه شب گذشته به پایان رسید و بنابر گزارش‌ها، آژانس امنیت ملی آمریکا پس از تمدید نشدن این قانون، کار خاموش کردن سرورهای ضبط اطلاعاتی خود را آغاز کرده است.

1

همچنین سنا به لایحه قانون آزادی نیز که دولت اوباما قصد داشت آن را جایگزین قانون میهن پرستی کند رای نیاورد، این لایحه پیش‌تر در سیزدهم ماه می در مجلس نمایندگان آمریکا با ٣٣٨ رای موافق در مقابل ٨٨ رای مخالف به تصویب رسیده بود.

در صورت تصویب شدن لایحه قانون آزادی، شنود مکالمات تلفنی شهروندان آمریکایی توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی چون NSA محدود می‌شود.

سنای آمریکا روز گذشته با ١٧ رای مخالف در برابر ٧٧ رای موافق، توافق کرد تا لایحه قانون آزادی بار دیگر به رای گذاشته شود.

برای تصویب این لایحه دولت اوباما دست کم به ۶٠ رای از ١٠٠ نماینده مجلس سنای این کشور نیاز دارد.

بیشتر بخوانید

شنود تلفن شهروندان آمریکایی خلاف قانون اساسی است

کاربران عادی اینترنت هم هدف شنود آژانس ملی امنیت آمریکا هستند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,