Saturday, 18 July 2015
16 December 2019
تجاوز دولتی‌ها به حریم قنات‌ها

«مسئله آب در ایران به اندازه پرونده هسته‌ای اهمیت دارد»

2015 June 05

خبر / رادیو کوچه

 

«محمد فاضلی»، معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوی ایران گفت: «اقتصاد سیاسی در مقوله آب سبب شده که گروه‌هایی که منافع انباشته‌ای دارند در مسایل آب دخالت کنند و فرهنگ بومی به دست فراموشی سپرده شود. قنات به‌رغم آن‌که در زیر زمین است، در روی زمین مقوله‌ای سیاسی است.»

خبرگزاری «ایلنا»، روز جمعه پانزدهم خرداد ماه گزارش داد، «محمد فاضلی» در دوازدهمین نشست از سلسله نشست‌های آب، فرهنگ و جامعه با اشاره به اهمیت حفظ حریم قنات گفت: «برای حل این مشکل باید در قوانین کشور بازنگری انجام شود.»

بنابه این گزارش، معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک گفت: «در دهه‌های اخیر برای احیای قنوات اعتبارات کمی از سوی دولت هزینه شده است. در حالی که برای سد گتوند با تمام فجایعی که برای کشور به همراه داشته‌است، حدود پنج هزار میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم.»

ab1

معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوی ایران با انتقاد از تجاوز دولتی‌ها به حریم قنات‌ها افزود: «باید برای حفظ حریم قنات‌ها و اصلاح قوانین مرتبط برنامه داشته باشیم.»

«فاضلی» در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح سیاست‌های مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از برگزاری ١٢ نشستی که با همکاری سه نهاد اندیشکده تدبیر آب، انجمن جامعه‌شناسی ایران و انجمن مطالعات فرهنگی از مهرماه سال ٩٣ آغاز شده‌است، گفت: مسئله آب به اندازه پرونده هسته‌ای در سیاست خارجی برای کشور اهمیت دارد.

وی افزود: «همانگونه که غربی‌ها در پرونده هسته‌ای این جمله بد که همه گزینه‌ها روی میز است را مطرح می‌کنند، باید بگویم که در مسئله آب هم همه گزینه‌ها روی میز است.»

معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک تاکید کرد: «بحران آب مهم است زیرا زیست‌پذیری در ایران را در معرض تهدید قرار می‌دهد. بنابراین باید از همه گزینه‌ها برای مدیریت بهتر منابع استفاده کنیم.»

وی گفت: «گزینه قنات یکی از گزینه‌هایی است که تاریخ در اختیار ما قرار داده‌است. مسئله قنات به خصوص برای استان‌های مرکزی کشور اهمیتی راهبردی دارد.»

بیشتر بخوانید

ذخایر استراتژیک آب در ایران منفی و ۸۵ درصد این کشور خشک است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,