Saturday, 18 July 2015
31 March 2023
زبانه‌های آتش همچنان در جنگل‌های ایلام

«بیش از صد هکتار از جنگل‌های زاگرس در استان ایلام در آتش سوخت»

2015 June 05

خبر / رادیو کوچه

 

با وجود جلوگیری از پیش روی آتش در ارتفاعات شلم، زبانه‌های آتش همچنان از میان کوه‌ها برمی‌خیزد.

خبرگزاری «ایسنا»، روز جمعه پانزدهم خرداد ماه گزارش داده است که، دیشب بخش عظیمی از ارتفاعات شلم مشرف بر شهر ایلام آتش گرفت و در این حریق بخش‌های وسیعی از این منطقه دچار آتش‌سوزی شد که پس از چندین ساعت تلاش بی‌وقفه نیروهای امدادی، آتش‌نشانی، هلال‌احمر، سپاه و نیروهای مردمی حریق تا حدودی مهار شد؛ ولی کماکان از میان کوه‌های شلم زبانه‌های آتش ‌برمی‌خیزد.

«حجت‌اله فتحی» معاون فنی منابع طبیعی ایلام در این زمینه گفته است: «با وجود مهار آتش در بیش‌تر قسمت‌های منطقه شلم، متاسفانه قسمت‌هایی از این منطقه همچنان می‌سوزد و نیروهای امدادی و مردمی در حال خاموش کردن آن هستند.»

«فتحی» با اشاره به اینکه آتش‌سوزی‌های دیگری در مناطق مله پنجاب و شش‌دار داشتیم و این چهارمین منطقه بود که از دیروز آتش‌سوزی رخ داده است، تصریح کرد: «جنگل‌های منطقه انبوه و قرق هستند و به‌ سرعت آتش پیش می‌رود و چون منطقه در ارتفاعات و بیشتر قسمت‌های منطقه سنگ‌های آهکی است که انفجار می‌کنند. همین خاموش کردن آتش را کندتر می‌کرد.»

atash

وی با بیان اینکه متاسفانه امکانات ما در مقابل این آتش‌سوزی بسیار ناچیز بود، گفت: «این آتش‌سوزی مهیب در ارتفاع شلم به علت بی‌احتیاطی گردشگران هنگام حضور در منطقه و روشن کردن آتش اتفاق افتاده بود.»

بنابه این گزارش، پروفسور «پرویز کردوانی» پدر کویرشناسی ایران دراین‌باره گفت: «حیات مردم کشور علی‌الخصوص زاگرس‌نشانان به جنگل‌های زاگرس وابسته است، بنابراین مسئولین نباید به بی‌تفاوت باشند.»

کردوانی ادامه داد: «جنگل‌های زاگرس ایلام حساسیت سیاسی دارند، در زمان جنگ مشکلات عدیده‌ای برای این استان به وجود آمد و اگر الان به آب، جنگل و کشاورزی آن توجهی نشود، در حق این مرزداران اجحاف شده است.»

بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار «ایسنا» که در محل آتش‌سوزی حضور دارد همچنان منابع طبیعی و درختان بلوط در آتش می‌سوزند. تاکنون بیش از صد هکتار از جنگل‌های زاگرس در استان ایلام در این آتش‌سوزی از بین رفته است.

وسعت و شدت حادثه به حدی بود که مدیریت بحران استان ایلام با صدور اطلاعیه‌ای که به‌صورت زیرنویس از شبکه استانی پخش شد و پیامک‌هایی که به تلفن همراه شهروندان ایلامی ارسال شد، از عموم مردم خواست با به همراه داشتن ابزارهایی چون بیل و تبرزین برای کمک به مهار آتش به یاری نیروهای امدادی بشتابند.

با اعلام فراخوان، شمار زیادی از مردم برای کمک به مهار آتش در منطقه حضور یافته و پس از چند ساعت تلاش بی‌وقفه، حریق مهار و کنترل شد.

atash1

بنابراین گزارش، سال‌های سال است که استان ایلام به دلیل توپوگرافی خشن خود و رشته‌های کبیر کوه در مواقع آتش‌سوزی امکانات لازم برای خاموش کردن آتش ندارد و مسئولان هرسال وعده برای مستقر شدن یک بالگرد در استان می‌دهند ولی کماکان از وجود بالگرد محروم است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,