Saturday, 18 July 2015
31 March 2023
در پاسخ به نمایندگان مجلس ایران

«علی جنتی: به ما می‌گویند آزادی زیاد رسانه‌های ایران، به ولنگاری رسیده»

2015 June 09

خبر / رادیو کوچه

 

«علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در مجلس آن کشور با اشاره به تصریح قانون اساسی به قانون مطبوعات بر آزادی بیان برای رسانه‌ها، تاکید کرد که این آزادی‌ها جز در زمان تخلف از قانون محدودیتی ندارد.

بنابه گزارش رادیو فرهنگ، علی جنتی که برای پاسخ به پرسش هفت نفر از نمایندگان درباره محدودیت رسانه‌ها در انتشار اخبار مربوط به کرسنت در جلسه علنی روز سه‌شنبه نوزدهم خرداد ماه مجلس حاضر شده بود، اظهار کرد: به ما می‌گویند در این دوره آزادی زیادی به رسانه‌ها می‌دهید و این به ولنگاری رسیده است.

بنابه این گزارش، وی افزوده است: اما آنچه برای ما ملاک است این است که قانون اساسی آزادی بیان را برای رسانه‌ها به رسمیت شناخته است؛ مگر مواردی که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. قانون مطبوعات نیز ملاک کار ماست که این آزادی‌ها را به جز در مواردی که تخلف از قانون است به رسمیت شناخته است.

matboat

وی همچنین گفته است: آنچه در این سوال تصریح شده این است که برخی نمایندگان اظهاراتی در روزنامه‌ها مطرح می‌کنند و احیانن توهین یا افترایی به نمایندگان صورت گرفته است. این مسائل به طور منظم رسیدگی می‌شود و اگر کسی توهین کند رسیدگی قانونی به آن صورت می‌گیرد.

این سخنان وزیر ارشاد و اعتراض نمایندگان مجلس به مطبوعات ایران در حالی بیان می‌شود، که مطبوعات منتقد در ایران، سال‌ها است که زیر تیغ سانسور و حذف قرار دارند و به دلیل همین شرایط، روزنامه‌نگاران فراوانی از نوشتن محروم و یا زندانی شده‌اند.

همچنین برای چندین سال متوالی، سازمان گزارشگران بدون مرز، کشور ایران را در شمار «پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران» دانسته و آن را در ردیف کشورهای چین، اریتره، ترکیه و سوریه قرار داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,