شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
اخبار حقوقی هفتگی

«دستور دادستان سبب ممنوع التصویری خاتمی است»

۱۳۹۴ خرداد ۲۵

معین خزائلی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دستور دادستان سبب ممنوع التصویری خاتمی است»

معاون اول قوه قضاییه در ایران گفته است: «این تصمیم بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی نیست و به دستور دادستانی است.»

«محسنی اژه ای» روز یک‌شنبه ٢۴ خرداد در گفت‌وگویی با خبرگزاری «تسنیم» مدعی شده است که ممنوع التصویری «محمد خاتمی» ارتباطی با شورای امنیت ملی نداشته و بر اساس دستوری است که از طرف دادستانی صادر شده است. وی در این مورد گفته: «دادستانی بر اساس وظایف ذاتی خود اقدام کرده و تا زمانی که این دستور دادستان به قوت خود باقی باشد هر کس مخالفت کند، برخورد می‌شود.»

20130119-Khamenei - Khatami-Koocheh

مسئله جنجال‌برانگیز ممنوع‌التصویری «محمد خاتمی» در ایران به یکی از مشکلات بین دولت و قوه قضاییه تبدیل شده است.

«میزان، منحل شد. دو موسسه مالی دیگر نیز در صف انحلال هستند.»

معاون اول قوه قضاییه در ایران از انحلال موسسه مالی اعتباری میزان در مشهد خبر داد.

«محسنی اژه‌ای» روز دوشنبه ١٨ خرداد در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: «مسئله برخی از موسسات مالی غیر مجاز توسط بانک مرکزی و یا ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به قوه قضاییه ارجاع می شود. از جمله موسسه میزان منحل شده و هیات تصفیه گذاشته‌اند.»

mizan

به گزارش «خبرآنلاین» سخن‌گوی قوه قضاییه با اشاره به بررسی چند پرونده دیگر از موسسات مالی غیرمجاز بدون ذکر نام آن‌ها افزود: «پرونده دو سه موسسه دیگر در دست بررسی است و انحلال آن‌ها به زودی اعلام می‌شود.»

موسسه مالی و اعتباری میزان در سال ١٣٧٩ توسط تعدادی از کارکنان و قضات دادگستری استان خراسان با عنوان «تعاونی اعتبار» تشکیل شد و در سال ١٣٨۶ به موسسه میزان تغییر نام داد.

«در شیراز با روزه‌خواران در ملا عام برخورد قاطع خواهد شد»

رییس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد که در ماه رمضان با افرادی که در ملاعام اقدام به روزه خواری می کنند برخورد قاطع خواهد شد.

خبرگزاری «مهر» روز دوشنبه ١٨ خرداد گزارش کرد که نشست راهکارهای پیشگیری و مقابله با روزه خواران در ملاعام با حضور رییس کل دادگستری استان فارس در شیراز برگزار شد.

«علی القاصی مهر» در این نشست با اشاره به اهمیت مذهب در شیراز به عنوان «سومین حرم اهل بیت» گفت: «انتظار این است که این شهر مذهبی در حوزه فرهنگی و رعایت شئونات اسلامی سرآمد کلان‌شهرهای کشور باشد.»

ramazan

وی در راستای نزدیک شده به ماه رمضان در ایران با ذکر این نکته که پیشگیری و مقابله با روزه‌خواری در ملاعام در سال گذشته باعث رضایت مردم متدین استان شده افزود: «لازم است امسال با برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تر با همکاری مسئولان فرهنگی ضمن حاکم ساختن فضای معنوی در شهر شیراز و استان فرهنگی فارس ناهنجاری‌های احتمالی کنترل و مدیریت و زمینه پیشگیری از آن فراهم شود.»

در این نشست دادستان استان فارس هدف از این طرح را «جلوگیری از بی‌حرمتی‌ها» دانست و گفت: «بخش عمده آن بر پایه تذکرات می‌باشد.»

«محسن قرائتی: انسان‌ها توت، انار، گل، نارگیل و گردو هستند»

رییس ستاد اقامه نماز کشور با تشبیه دسته‌ای از انسان‌ها به توت که «که با یک تکان می‌آیند» دسته‌ای دیگر را انار دانست که «منظم هستند و با نظم خاصی باید آن‌ها را دعوت کرد». وی گفت: «ما باید افراد و روحیات آن‌ها را بشناسیم و با توجه به روحیاتشان با آن‌ها صحبت و به کارهای خوب دعوت کنیم.»

خبرگزاری «ایرنا» روز سه‌شنبه ١٩ خرداد گزارش داد، «محسن قرائتی» با اشاره به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم نقش «نماز خواندن» را برجسته دانسته و گفت: «از آنجا که مهم‌ترین چیزی که مانع از وقوع جرم می‌شود نماز خواندن است باید از همان کودکی کاری کرد که کودکان نماز بخوانند.»

gharaati

وی نماز را یکی از راه‌های جلوگیری از وقوع جرم دانسته و گفت: «قضات روحانی در مدرسه حضور پیدا کنند و در آن‌جا نماز جماعت اقامه کنند تا دانش‌آموزان به خواندن نماز تشویق و ترغیب شوند.»

صحبت های «قرائتی» در حالی است که کارشناسان اجتماعی و جرم‌شناسان در ایران نسبت به کاهش سن مجرمان در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

«قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر سرانجام اجرایی شد»

قانون جنجال‌برانگیز حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر سرانجام پس از کشمکش‌های فراوان جهت اجرایی شدن ابلاغ شد.

سایت خبری «مهر» روز چهارشنبه ٢٠ خرداد با انتشار متن کامل این قانون خبر ابلاغ و اجرایی شدن آن را اعلام کرد.

ماده ١ این قانون با ارایه تعریفی از فعل معروف و منکر شمول ماده را به تمامی افعالی که در «قوانین» و یا «شرع مقدس» منع شده گسترش داده است.

gashtershad

از طرف دیگر ماده ۵ همین قانون دست‌اندازی و «معترض» شدن به «حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل، و حریم خصوصی و حقوق اشخاص» را در راستای امر به معروف و نهی از منکر ممنوع اعلام کرده است.

قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر پس از کشمکش بین دولت، مجلس و شورای نگهبان با تغییراتی در مواد آن سرانجام جهت اجرا توسط رییس مجلس و رییس جمهور ابلاغ شد.

«نزدیک به پانصد کودک با مادران خود در زندان هستند.»

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان ایران تایید کرد که «در حدود ۴٢٧ کودک» با مادران خود در زندان‌ها هستند.

«ایرنا» روز چهارشنبه ٢٠ خرداد با اعلام این مطلب، به نقل از «محسن نصیری» مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان نوشت: «درخواست های زیادی برای دایر کردن مهدهای کودک در زندان زنان از استان‌های مختلف دریافت کرده‌ایم که با توجه به محدودیت‌های موجود انتظار است موسسات مردم نهاد و خیریه برای انجام این مهم پا به میدان بگذارند.»

zanan-zendan

«نصیری» با اشاره به فعالیت‌های مثبت بنیاد کودک در این زمینه خواهان تسهیلاتی برای نگهداری کودکان زیر ٢ سال در خارج از محیط زندان شد.

مسئله حضور کودکان در بند نسوان زندان‌ها در ایران همیشه یکی از موارد چالش‌برانگیز بین قوه قضاییه و فعالان حقوق کودک بوده است.

«همه همشهری‌های مرتضوی نیز از او پول گرفته‌اند»

«نادر قاضی پور» نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفته است: «او [مرتضو ی] تخلف‌های عدیده‌ای انجام داده و هیچ همشهری‌اش نبوده که از او پولی نگرفته باشد.»

این نماینده مجلس روز یک‌شنبه ٢۴ خرداد به روزنامه «شرق» چاپ تهران گفت: «منابع مالی بر باد رفته در تامین اجتماعی باید از حلقوم آن‌ها که خورده‌اند بیرون کشیده شود.»

mortazawi

وی با اشاره به وضعیت پرونده «مرتضوی» و این‌که «او بیش از هر زمان دیگری به زندان نزدیک شده» افزود: «تشخیص با دستگاه قضاست.»

«قاضی پور» فساد مالی رخ داده در تامین اجتماعی را جزو یکی از فساد های کلان کشور دانسته و اضافه کرد: «سطح فساد آن از پرونده مه آفرید خسروی کمتر نیست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: