Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
برنامه استاتوس

«نامزد انتخابات آمریکا: ایرانیان مذهبی قابل اعتماد نیستند»

2015 June 17

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

ایرانیان به‌ دلیل باورهای دینی افرادی غیر‌منطقی هستند و این حکومت شیعه فن‌آوری هسته‌ای‌ خود را با کشورهای سنی به اشتراک خواهد گذاشت. شنونده برنامه این هفته استاتوس باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

« نامزد انتخابات آمریکا: ایرانیان مذهبی قابل اعتماد نیستند»

یک نامزد انتخاباتی ریاست‌جمهور آتی آمریکا در سخنانی گفت: ایرانیان به ‌دلیل باورهای دینی، افرادی غیر‌منطقی هستند و این حکومت شیعه فن‌آوری هسته‌ای‌ خود را با کشورهای سنی به اشتراک خواهد گذاشت.

سناتور «ریک سنتروم» در سخنانی مدعی شد ایران کشوری غیر‌قابل اعتماد است.

به گزارش وبگاه راو استوری، ریک سنتروم در مصاحبه‌ای گفت: حداقل از ٢ سال گذشته درباره توانایی‌های هسته‌ای ایران هشدار داده بودم. من به ٢ رییس‌جمهور آمریکا گفته بودم که ایران باید در وضعیتی قرار می‌گرفت که تمام تجهیزات هسته‌ایشان نابود و از سطح این کشور برچیده شوند. اگر آنها این کار را انجام نداند آن‌گاه آمریکا مسیر تحریم‌ها را آغاز کند و تا آن‌جا ادامه دهد که  مطمئن شود ایران هیچ سلاح هسته‌ای ندارد.

این سناتور محافظه‌کار آمریکایی در ادامه با هشدار گفت: ایرانیان به دلیل باورهای دینی خود افرادی غیر‌منطقی هستند. بی‌شک ایران روزی بمب هسته‌ای را به سوی اسرائیل یا آمریکا یا کشورهای دیگر نشانه خواهد گرفت.

sntrom

سنتروم در ادامه افزود که حکومت شیعه ایران فن‌آوری هسته‌ای‌ خود را با کشورهای سنی به اشتراک خواهد گذاشت.

او در این زمینه گفت: یک ایران هسته‌ای منجر به هسته‌ای شدن عربستان سعودی و ترکیه شده و حتا خاورمیانه را هسته‌ای خواهد کرد و سپس این منطقه یکی از بی‌ثبات‌ترین مناطق جهان خواهد شد. صادقانه بگویم که این موضوع برای امنیت آمریکا و کل جهان خوب نیست.

گفتنی است، ریک سنتروم، سناتور سابق آمریکا چندی قبل نامزدی خود را برای انتخابات سال ٢٠١۶ ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کرد. سنتروم از جمله محافظه‌کاران جمهوری‌خواه آمریکایی است.

 

سوتی هفته

«کنایه‌ شریعتمداری به‌ روحانی با تزریق پنی‌سیلین»

«حسین شریعتمداری» در یادداشت روز کیهان نوشت:

کاش نیازی به این نوشته نبود و یا دست‌کم این که نگارنده می‌توانست خود را قانع کند که نیازی به این وجیزه نیست. اما متاسفانه برخی از اظهارات رییس‌جمهور محترم درباره چالش هسته‌ای و توافق احتمالی به‌ گونه‌ای است که اگر مصداق «سهواللسان» و «خطای بیان» نباشد، که به امید خدا باشد، بیم آن می‌رود که با سو‌استفاده دشمنان روبه‌رو شود و زیاده‌خواهی بیشتر آنان را در پی داشته باشد. از این روی اشاره به نکاتی برای پیشگیری از سو‌استفاده حریف ضروری به نظر می‌رسد. از جمله این‌گونه اظهارات می‌توان به بخشی از سخنان آقای دکتر «روحانی» در کنفرانس خبری روز شنبه ایشان اشاره کرد. آن‌جا که درباره پروتکل الحاقی می‌گویند؛

پروتکل الحاقی چیزی نیست که مخصوص ایران باشد… بسیاری از کشورهای دنیا، امروز پروتکل الحاقی را اجرا و به آن عمل می‌کنند. صد و بیست و چهار کشور پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنند. در پروتکل الحاقی، چیزی به نام بازرسی وجود ندارد… ما در سال ٢٠٠٣ تا ٢٠٠۵ پروتکل الحاقی را اجرا کردیم و می‌دانیم که چگونه است. مسئله مهم برای ایران، این است که با اجرای توافق و پروتکل الحاقی ثابت کند که اتهاماتی که علیه ایران مطرح می‌شود و این‌که ایران در پی ساخت بمب هسته‌ای است، اتهامات بی‌اساس است.

با عرض پوزش از رییس‌جمهور محترم ایران باید گفت، تعریف و توضیح ایشان درباره پروتکل الحاقی با واقعیات نه فقط منطبق نیست بلکه در تضاد نیز هست و پذیرش و اجرای آن مخصوصن آن‌گونه که در توافق لوزان آمده است می‌تواند عواقب سخت و جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد و در این‌باره گفتنی است؛

shariatmadari

١- فرموده‌اند که امروزه صد و بیست و چهار کشور جهان (تعداد آن‌ها ١٢۵ است) پروتکل الحاقی را پذیرفته و آن را اجرا می‌کنند! و حال آن که؛

الف: برخی از این صد و بیست و پنج کشور، نظیر بورکینافاسو، کنگو، آنگولا، چاد، کومور، گابن، افغانستان و … اساسن هیچ‌گونه فعالیت هسته‌ای ندارند که اجرای پروتکل الحاقی درباره آنها مصداق داشته باشد. پذیرش پروتکل از سوی این کشورها در پی فشار آمریکا و با هدف اعتبار بخشیدن به وجهه بین‌المللی این پروتکل صورت پذیرفته است.

ب: شمار دیگری از این صد و بیست و پنج کشور، مانند آمریکا، فرانسه، چین، انگلیس و روسیه کشورهایی هستند که برخورداری آنها از سلاح اتمی در معاهده ‌NPT به رسمیت شناخته شده است، بنابراین پروتکل الحاقی که موضوع اصلی آن پیشگیری از انحراف به سوی تولید سلاح هسته‌ای است در مورد این کشورها موضوعیت ندارد. البته گفتنی است مطابق ماده اول معاهده NPT کشورهای دارای سلاح اتمی از واگذاری این تسلیحات به سایر کشورها و یا کمک به آنها برای تولید سلاح هسته‌ای منع شده‌اند و تنها موردی که پذیرش پروتکل الحاقی از سوی این  کشورها را توجیه می‌کند، همین نکته است ولی ۵ کشور یاد شده پروتکل الحاقی را با قیدهایی نظیر «عدم دسترسی به مراکزی که امنیت ملی آنان را به خطر می‌اندازد-آمریکا»، «ممنوعیت دسترسی فیزیکی-روسیه»، «صرفن برای آموزش بازرسان آژانس-فرانسه» و… پذیرفته‌اند و بر اساس گزارش‌های رسمی آژانس هیچ‌یک از آنها نیز به مفاد ماده مورد اشاره پایبند نبوده‌اند.

گفتنی است آقای دکتر روحانی در کتاب خود با عنوان «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» پیشنهاد مورد اشاره تروئیکای اروپایی را، تحقیر‌آمیز، چیزی شبیه  کاپیتولاسیون و توهین به ملت ایران دانسته و می‌نویسد سه کشور اروپایی به خاطر ارایه آن پیشنهاد توهین‌آمیز باید از مردم ایران پوزش بخواهند.

از آن‌جا که نگارنده با جناب روحانی سابقه مزاح دارد،  با کسب اجازه از ایشان، حکایت زیر را وصف‌الحال می‌داند و امید آن‌که این مزاح، رنجش خاطر رئیس‌جمهور محترم کشورمان را در پی‌نداشته باشد، می‌گویند پزشک معالج برای پی بردن به حساسیت بیمار نسبت به تزریق آمپول پنی‌سیلین، از وی پرسید؛ آیا تاکنون تجربه تزریق پنی‌سیلین داشته‌اید؟ بیمار پاسخ داد آری و پزشک آمپول پنی‌سیلین را با اطمینان خاطر به وی تزریق کرد، اما در کمال تعجب مشاهده کرد که بیمار بلافاصله پس از تزریق دچار تشنج شدید و تنگی نفس شده و در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته است. پزشک با عجله دست به کار شده و با هزار زحمت بیمار را از خطری که او را تهدید می‌کرد نجات داد و با تعجب پرسید؛ مگر شما نگفتید قبلن هم پنی‌سیلین تزریق کرده‌اید؟ و بیمار گفت؛ بله دفعه قبل هم که تزریق کردم به همین حالت تشنج و لرز و تنگی نفس دچار شده بودم!

حوادث

«قتل مرموز دختر معتاد در لانه کبوتران»

پسری جوان که متهم است دختر موردعلاقه‌اش را به قتل رسانده است رازهایی را از زندگی تلخ مقتول فاش کرد و گفت چرا او تبدیل به زنی خیابانی شد و به قتل رسید.

به گزارش شرق، مرد جوان که «کیوان» نام ‌دارد، روز گذشته در جلسه محاکمه که در شعبه ٧۴ دادگاه کیفری ‌استان تهران برگزار شد، در جای‌گاه قرار گرفت و هر چند قتل را انکار کرد، اما توضیحاتی را درباره صحنه قتل به دادگاه ارایه داد.

نماینده دادستان در ابتدای جلسه رسیدگی در جای‌گاه حاضر شد و ضمن توضیحاتی که به دادگاه ارایه داد، گفت: متهم در سال ٩٠ در پشت‌بام خانه‌ا‌ش دختری به‌ نام فریبا را که با او رابطه داشت، به قتل رسانده است و سپس در بازجویی‌ها به این جرم اعتراف کرده است. متهم در جلسات متعدد بازجویی توضیح داد بعد از این‌که متوجه رابطه مقتول با یکی از دوستانش شد، عصبانی شد و او را خفه کرد و سپس محل قتل را به آتش کشید تا مرگ فریبا را حادثه نشان دهد. بنابراین با توجه به مدارک موجود در پرونده و با توجه به درخواست تنها ولی‌دم پرونده، یعنی پدر مقتول که هم‌‌اکنون در زندان به ‌سر می‌برد و درخواست قصاص کرده ‌است، خواستار مجازات متهم هستم.

با توجه به نبود پدر مقتول در دادگاه، متهم در جای‌گاه حاضر شد. او اتهام قتل را رد کرد و گفت: من فریبا را نکشتم و چندبار هم این موضوع را گفته‌ام. فریبا زندگی سختی‌ داشت. ما با هم در پارک آشنا شده‌ بودیم. دختر زیبایی بود و من هم از او خوشم می‌آمد. در مدتی که با هم آشنا شده ‌بودیم، متوجه شدم از راه نامشروع زندگی خود را تامین می‌کند و خانواده‌ای ندارد. در مدتی که با هم دوست بودیم و با من زندگی می‌کرد، متوجه شدم وقتی بچه بوده مادرش خودش را آتش‌ زده، و خودکشی کرده است. فریبا و برادرش هم‌راه پدرشان زندگی می‌کردند، اما برادر فریبا به ‌دلیل خلافکار بودن پدر و مشکلاتی که خودش داشت، بعد از مدتی خودکشی کرد. بعد هم پدر فریبا به ‌دلیل جرائمی که انجام داده بود، زندانی ‌شد و فریبا هم که تنها بود از راه‌های نامشروع زندگی خود را می‌گذراند. در مدتی که با من بود به من وفادار بود. در این مدت متوجه شدم او بیماری آسم دارد و به‌ همین‌ دلیل هم نمی‌توانست کار کند. با این‌که سن کمی داشت، اما بیماری‌اش پیشرفته ‌بود. دو ماه بعد از آشناییمان مجبور شدم به سفر شمال بروم و مدتی در آن‌جا بودم. خودم هم اعتیاد داشتم. در این مدت اعتیادم را ترک کردم و دوباره به تهران برگشتم. از فریبا خبر نداشتم تا این‌که به‌ صورت اتفاقی او را در پارک دیدم و رابطه ما دوباره شروع شد. فریبا با من زندگی می‌کرد.

22

متهم در ادامه گفت: روز حادثه به ‌طور اتفاقی دوستم حسن هم به خانه ما آمد. حسن و فریبا مواد کشیدند و من که تازه پاک شده‌ بودم، کناری نشسته‌ بودم. فریبا به ‌خاطر زندگی پر‌دردی که داشت، هر وقت مواد می‌کشید غمگین می‌شد. در حالی‌که آنها مواد می‌کشیدند، من بیرون رفتم و وقتی برگشتم احساس کردم حسن با فریبا رابطه داشته است. دلیلی برای این حرف ندارم، فقط احساسم بود. بعد حسن را از خانه بیرون کردم و با فریبا هم جر‌و‌بحث کردیم، اما تمام شد. یک ساعت بعد حسن به‌ بهانه این‌که برای من سیگار خریده ‌است، زنگ در خانه را زد. پدرم در را باز کرد و او هم دوباره بالا آمد. ما پشت‌بام بودیم. به او گفتم چرا آمدی، جواب داد آمدم با کبوتر‌ها بازی کنم. من برای انجام کاری بیرون رفتم، وقتی برگشتم دیدم لانه کبو‌ترها آتش گرفته ‌است. همسایه‌ها من و برادرم را خبر کردند و بعد هم آتش‌نشانی آمد و گفت فریبا که جسدش همان‌جا بود، کشته ‌شده ‌است، در حالی‌که حسن از آن‌جا فرار کرده ‌بود.

پسر جوان در ادامه توضیح داد: وقتی مشخص شد فریبا به قتل رسیده ‌است، به ماموران گفتم ممکن است حسن این کار را کرده ‌باشد، چون آنها با هم تنها بودند، ولی حرفم را قبول نکردند و بعد هم که دوستانم را برای پیدا کردن حسن فرستادم، متوجه شدم او از کشور خارج شده‌ است.

در این هنگام قاضی از متهم پرسید: اگر فریبا دوست‌ تو بود و تو هم احساس کردی با حسن رابطه دارد، چرا دوباره حسن را به خانه راه دادی و آیا از کاری که فریبا کرده ‌بود، ناراحت نشدی؟  متهم گفت: فریبا از این راه زندگی‌اش را تامین می‌کرد و با این‌که برایم ناراحت‌کننده بود، اما پذیرفته‌ بودم.

قاضی «عبد‌الهی» سپس بخشی از اظهارات متهم در دادسرا را خواند که گفته ‌بود: وقتی متوجه شدم حسن و فریبا با هم رابطه داشته‌اند، عصبانی شدم و حسن را بیرون کردم و فریبا را هم با روسری‌ای که سرش بود خفه‌ کردم.

متهم مدعی‌ شد چنین حرف‌هایی دروغ است.  سپس وکیل‌مدافع متهم در جای‌گاه حاضر شد، او گفت: شاهدی وجود دارد که حاضر است گفته‌های حسن را بعد از قتل در دادگاه بگوید. حسن به او گفته‌ است به حالت شوخی دهان فریبا را گرفته و خبر نداشته است او بیماری تنفسی دارد و یک‌باره متوجه مرگش شده و سپس محل را آتش زده‌ است تا همه‌چیز را اتفاق نشان دهد.

قاضی عبد‌الهی گفت: دادسرا و اداره آگاهی اعلام کردند، شخصی که شما او را حسن می‌نامید، بر اساس تحقیقات اصلن وجود خارجی ندارد و آدرسی که متهم داده‌ است، مربوط به شخصی دیگر بوده و فردی به ‌نام حسن هرگز آن‌جا زندگی نمی‌کرده ‌است. در پایان متهم یک‌بار دیگر در جای‌گاه حاضر شد و اتهام قتل را رد کرد و گفت سال‌ها از آن اتفاق می‌گذرد و من هم در زندان هستم و خواستار برائت خودم هستم.

هیات قضات با پایان جلسه رسیدگی، برای صدور رای دادگاه وارد شور شدند.

یادی از تاریخ

«تاریخچه گیاهان دارویی در ایران»

تاریخچه پزشکی و درمان در ایران به دوران آریایی، در حدود ٧٠٠٠ سال قبل از میلاد مسیح بر‌می‌گردد و نیز نخستین نوشته‌ها و نسخه‌های به دست آمده از گیاهان دارویی در تمدن‌های مهم دنیا نظیر ایران باستان، مصر، خاورمیانه، یونان باستان، هند و چین به ٣٠٠٠ سال قبل از میلاد بر‌می‌گردد.

نخستین پزشک آریایی به نام «تریتا» یا «آترت» نام داشت که از دیدگاه زرتشت و اهورا‌مزدا شخصی بود پرهیزکار، دانا، کام‌کار، توانا که برای نخستین‌بار، ناخوشی، تب و زخم نیزه را بازداشت. نام تریتا نه تنها در فرهنگ ایرانی بلکه در هندوستان نیز به عنوان اولین پزشک آریایی معرفی شده است. تریتا به عنوان نخستین پزشک و جراح آریایی با گیاهان و خواص آنها آشنایی فراوان داشت. او برای درمان بیماری‌ها از عصاره‌های گیاهانی که خود استخراج می‌کرد، استفاده می‌نمود.

giahandaroi

از سایر نام‌داران آریایی در این عرصه می‌توان «جمشید» یا «یما»، «فریدون» یا «تئا» و غیره را نام برد. یما و تراتااونا از نخستین کسانی بودند که در ایران باستان توانستند بیماران دچار مشکلات پوستی، استخوانی و دندانی را از افراد سالم تشخیص دهند.

پیامبر تمدن آریایی تاکید زیادی بر حفظ و بقای گیاهان کرده است. در این تمدن قدیمی ایرانی دو گیاه «مورد» و «انار» مقدس بودند و همواره در بین مردم از ارزش والایی به دلیل سلامت انسان و محیط زیست برخوردار بوده‌اند.

در تمدن ایران باستان در کتیبه‌های مربوط به زمان هخامنشیان، از زعفران به عنوان گیاه دارویی با خواص و کاربرد بسیار فراوان یاد شده است.

نخستین نوشته‌ها و نسخه‌های به دست آمده از گیاهان دارویی در تمدن‌های مهم دنیا نظیر ایران باستان، مصر، خاورمیانه، یونان باستان، هند و چین به ٣٠٠٠ سال قبل از میلاد بر‌می‌گردد. در این آثار نام گیاهان دارویی مانند درخت میر، کرچک و سیر به وفور به چشم می‌خورد، هم‌چنین سایر تمدن‌ها مانند بابلیان، مادها، آشوریان و طب اسلامی مهد آغاز شروع پیشرفت‌ها در زمینه علم داروسازی گیاهی است.

دو کشور پهناور چین و هند هم‌چون ایران از پیشگامان طب سنتی و داروسازی گیاهی بوده‌اند. اولین آثار کشف شده از چین در زمینه گیاهان دارویی، نوشته‌ای است به نام «شینون» مربوط به حدود ٢٨٠٠ سال قبل از میلاد مسیح که در آن حدودن هزار گونه دارویی شرح داده شده است. یکی دیگر از نقش‌های گیاهان دارویی و نیروهای ماورا‌طبیعت در شفا و افزایش طول عمر انسان مربوط به ٢٠٠٠ سال قبل از میلاد مسیح در کشور هند می‌باشد.

استاتوس

موضوع برنامه این هفته از آیتم استاتوس انتخاب شده است و از شما خواستاریم تا نظرات خود را در خصوص سخنان یکی از کاندیدهای ریاست‌جمهوری آمریکا در رابطه با قابل اعتماد نبودن سیاسیون مذهبی ایران برایمان بنویسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,