Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
کارزار پیش به سوی ورزشگاه‌ها

«جمعه بیست و نهم خرداد پیش به سوی ورزشگاه آزادی»

2015 June 18

گزارش / رادیو کوچه

 

مبارزات مدنى پیگیر فعالان حقوق زنان براى رفع ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، از پشتیبانى گسترده‌ی افکار عمومى و حمایت نهادهاى بین‌المللى ورزشى برخوردار شده است و، در نتیجه، فشار شدیدى را بر دولت جمهورى اسلامى براى باز کردن درهاى ورزشگاه‌ها به روى زنان وارد کرده است. فدراسیون والیبال جمهورى اسلامى نیز براى رفع این ممنوعیت به شدت از سوى فدراسیون بین المللی والیبال FIVB، زیر فشار قرار دارد و حتى خطر محرومیت از حق میزبانى لیگ جهانى والیبال، ایران را تهدید می‌کند. از سوى دیگر، موضع‌گیرى برخى از روحانیان قم در مخالفت با حضور زنان و تهدیدهاى نیروهاى فشار حساسیت‌هاى زیادى را در جامعه برانگیخته است.

در پى این تحولات، دولت روحانى در ابتدا اعلام کرد که تنها به عده‌ی محدودى از بانوان اجازه‌ی حضور در ورزشگاه را خواهد داد. بلیط‌هاى مسابقه نیز تنها به مردان فروخته شد. پس از آن، پیامکى در سطحى گسترده میان مردم تهران رد و بدل شد. محتواى این پیامک به شرح زیر بود:

“ما، زنان ایرانى، همراه با مردان، براى تشویق تیم ملى والیبال ایران به ورزشگاه می‌رویم.

جمعه ٢٩ خرداد، ساعت ٢١، ورزشگاه آزادى

نگرانى نهادهاى امنیتى از حضور گسترده زنان در مقابل ورزشگاه دوازده‌هزار نفرى آزادى سبب شد تا وزیر کشور در عصر دوشنبه ٢۴ خرداد بگوید: «هیچ دستورالعمل جدیدی برای ورود بانوان به ورزشگاه‌ها نداریم و بر طبق قانون گذشته عمل خواهیم کرد.» او از رسانه‌ها خواست «این مساله را منعکس کنند تا در بازی پیش‌ رو مشکلی در استادیوم ورزشی پیش نیاید». او هم‌چنین اعلام کرد که با هرگونه تجمع غیرقانونى برخورد خواهد شد. مخاطب وزیر کشور احتمالا تنها انصار حزب الله نبود. نوبخت، معاون اول رییس جمهور نیز در مصاحبه اى گفت: « دولت اجازه تجمع را نمی‌دهد.» وبسایت خبر آنلاین در توضیح این سخن نوبخت نوشت: “ظاهرن این خط و نشان را معاون اول رییس جمهور هم برای منتقدان ورود بانوان و هم موافقان آن کشیده است.”

امروز نیز، همزمان با تظاهرات عده اى از انصار حزب‌اله در برابر وزارت ورزش، صداو سیمای جمهورى اسلامى به نقل از  فدراسیون والیبال گفت که حضور کلیه زنان در بازی روز جمعه “ممنوع” اعلام شده است و در محل مسابقه هیچ بلیطى فروخته نمی‌شود. وزارت ورزش نیز به هشت خبرنگار زن، که پیش از این براى تهیه گزارش و خبر از بازى ایران و آمریکا تایید شده بودند، اطلاع داد که ” کارت شناسائی» آنها براى حضور در ورزشگاه صادر نشده است.

zanan

اما امروز پیامک دیگرى در میان مردم تهران رد و بدل شد. متن این پیامک به شرح زیر است:

“ما، زنان ایرانى، روز جمعه ٢٩ خرداد ساعت ٢٠:٣٠، حضورمان را، در پشت درهاى ورزشگاه والیبال آزادى، نشان خواهیم داد.”

در صفحه کمپین “پیش به سوی ورزشگاه ها (Let Iranian women enter their stadiums) نیز پوسترى منتشر شده که در آن نوشته شده:

“زنان ایرانى!

پیش به سوى ورزشگاه ها

وعده ما جمعه ٢٩ خرداد، ساعت ٢٠:٣٠ (نیم ساعت پیش از آغاز بازى)

روبروى استادیوم دوازده هزار نفرى آزادى”

ظاهرن شکل و مرحله‌ی جدیدى از حرکت‌هاى مدنی مردم ایران شروع شده است. حرکت‌هایى که زنان نقش مهمى در آن دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,