Saturday, 18 July 2015
08 December 2019
گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه

«داعش در حال مین‌گذاری شهر باستانی پالمیرا است»

2015 June 22

خبر / رادیو کوچه

 

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می‌گوید که گروه دولت اسلامی «داعش» در اطراف شهر باستانی پالمیرا مشغول کار گذاشتن مواد منفجره است.

بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»، «رامی عبدالرحمان» مدیر گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز یک‌شنبه بیست و یکم ژوئن ضمن اعلام این خبر گفته‌ است، هنوز مشخص نیست که آیا داعش در صدد تخریب این شهر باستانی است یا در تلاش است تا از پیشروی نیروهای دولتی به سوی این شهر جلوگیری کند.

null

داعش در ماه گذشته میلادی کنترل شهر پالمیرای سوریه را که محل یکی از مهم‌ترین ویرانه‌های تاریخی جهان است،به دست گرفت و در پی تصرف این شهر، نگرانی‌های زیادی در مورد احتمال نابود کردن باقی‌مانده این شهر کهن مطرح شد.

شهر باستانی پالمیرا که قدمت بخش اعظم محوطه تاریخی آن به قرن یکم و دوم میلادی باز می‌گردد، در فهرست میراث فرهنگی و انسانی سازمان آموزشی، فرهنگی، پرورشی ملل متحد، «یونسکو»، قرار دارد، اما علاوه بر میراث فرهنگی این منطقه در مورد سرنوشت غیرنظامیان نیر موکدا ابراز نگرانی‌ شده است.

ساکنان پالمیرا را آرامی‌ها، اموری‌ها، عرب‌ها و همچنین اقلیتی یهودی تشکیل می‌دادند که فرهنگ آن‌ها تحت تاثیر ایران و روم بود. شاهان حاکم بر پالمیرا رابطه نزدیکی با امپراتوری روم داشتند و در قرن سوم میلادی با امپراتوری ساسانی در جنگ بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,