شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 October 2016
با تصرف عین‌عیسا

«نیروهای نظامی کرد به ۵٠ کیلومتری پایتخت داعش رسیدند»

۱۳۹۴ تیر ۰۲

خبر / رادیو کوچه

 

نیروهای نظامی کرد موسوم به یگان‌های مدافع خلق» با حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، با پیشروی در مناطق تحت کنترل داعش، به ۵۰ کیلومتری رقه، پایتخت حکومت دولت اسلامی، داعش، رسیده‌اند.

خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه بیست و سوم ژوئن به نقل از «ریدور خلیل»، سخن‌گوی «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ)، گزارش داده است که کردها با حمایت هوایی ائتلاف وگروه‌های کوچک‌تر شورشیان سوری، روز دوشنبه، به عین‌عیسا، در ۵۰ کیلومتری رقه، رسیده‌اند.

نیروهای شاخه نظامی حزب اتحاد دمکراتیک (PYD)، موسوم به یگان‌های مدافع خلق (YPG)، روز گذشته (دوشنبه) موفق شدند شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را از پایگاه نظامی «لشکر ٩٣» در استان رقه، که داعش سال گذشته موفق شد آن را از کنترل ارتش سوریه خارج کند، بیرون برانند.

رقه پایگاه اصلی گروه داعش است که در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت خود خوانده اسلامی اعلام کرده است.

بنابه گزارش، وب‌سایت شبکه «العربیه»، از زمان پیشروی‌های شبه نظامیان داعش در ماه گذشته در نزدیکی پایتخت‌های عراق و سوریه، امید اندکی به جبهه کردها در شمال سوریه می‌رفت. اما هفته گذشته سخن‌گوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت: «پر واضح است که شبه نظامیان داعش در شهرک تل ابیض که در کمتر از دو روز نبرد به دست واحدهای حمایت از خلق کرد افتاد، شکست سختی خوردند»؛ شکستی که باعث قطع مسیر امداد داعش از مرزهای ترکیه شد.

«رامی عبدالرحمن»، مدیر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، که مقر آن در لندن است، نیز می‌گوید رخدادهای تازه به معنی آن است که «حکومت اسلامی، در مرکز اصلی حضور خود، در حال فروپاشی است».

از سوی دیگرخبرگزاری «رویترز» گزارش داده است که به تازگی تنش‌هایی نیز میان نیروهای کرد و نیروهای دولتی سوریه به وجود آمده است، این در حالی است که نیروهای وابسته به دولت مرکزی سوریه، به طور عمومی از درگیری مستقیم با کردها خودداری کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

بازگشت آوارگان سوری از ترکیه به تل ابیض

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,