شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس از شلیک در کلیسای سیاه‌پوستان

«اعتراض هزاران آمریکایی برای پایین کشیدن نماد برده‌داری در آن کشور»

۱۳۹۴ تیر ۰۲

خبر / رادیو کوچه

 

هزاران نفر از مردم آمریکا در اعتراض به قتل ۹ نفر در کلیسای سیاه‌پوستان در شهر چارلستون، با تجمع در مقابل فرمانداری کارولینای جنوبی، خواهان پایین کشیدن پرچم «کنفدراسیون» از تمامی ساختمان‌های کلمبیا، مرکز این ایالت شدند.

وب‌سایت شبکه خبری «یورو نیوز» روز سه‌شنبه بیست و سوم ژوئن، ضمن اعلام این خبر، نوشته است، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز پیش از این خواستار پایین کشیدن این پرچم شده و گفته بود جای پرچم کنفدراسیون در موزه است.

بنابه این گزارش، «میت رامنی»، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ نیز به جمع هواداران پایین کشیدن این پرچم پیوسته و در صفحه توییتر خود نوشته است: «پرچم کنفدراسیون را از ساختمان های کلمبیا پایین بیاورید. برای بسیاری این پرچم نماد نژادپرستی است و اکنون به احترام قربانیان حادثه چارلستون باید این پرچم پایین کشیده شود.»

22

تصاویر منتشر شده از «دیلن راف»، عامل حمله به این کلیسا، وی را با این پرچم که نماد دوران برده‌داری در آمریکا به شمار می آید، نشان می‌دهد.

«نیکی هالی»، فرماندار کارولینای جنوبی نیز که از طرفداران پایین کشیدن این پرچم است، می‌گوید: «زمان آن فرا رسیده که بگوییم این پرچم، که بخشی از گذشته جداناپذیر ما را ساخته است، دیگر نمی‌تواند معرف آینده کشور بزرگ ما باشد.»

وی افزوده است: «قاتلی که الان در چارلستون زندانی است از این‌که امیدوار بود این اقدامش به یک جنگ نژادی منجر شود، سخن گفته است. ما این فرصت را داریم که نشان بدهیم نه تنها او اشتباه می‌کرده است بلکه دقیقن برعکس آنچه که او می‌خواسته، اتفاق می‌افتد.»

فرماندار ایالت کارولینای جنوبی همچنین خواستار صدور حکم اعدام برای این قاتل شده است.

طبق نظرسنجی که توسط موسسه هیل و پس از کشتار کلیسای چارلستون صورت گرفته، از هر پنج آمریکایی، چهار نفر موافق پایین کشیدن این پرچم هستند.

در همین رابطه، بیش از ۳۸۰ هزار نفر با امضای یک بیانیه در اینترنت، خواهان پایین کشیدن این پرچم از کلمبیا به عنوان نماد نژادپرستی شده‌اند. این پرچم در زمان جنگ میان شمال و جنوب امریکا، و به هنگام لغو برده‌داری از سوی آبراهام لینکلن، رییس جمهوری فقید آمریکا، مظهر حمایت از برده‌داری در ایالت های جنوبی این کشور بود.

«دیلن راف»، روز چهارشنبه گذشته در چارلستون، با تیراندازی در کلیسایی که به سیاهپوستان تعلق دارد، ۹ نفر را به قتل رساند. روز یک‌شنبه و چهار روز پس از این حادثه این کلیسا دوباره درهای خود را به روی مردم این شهر گشود.

بیشتر بخوانید

عامل کشتار کلیسای سیاه‌پوستان به بهانه انجام فریضه دینی وارد کلیسا شده بود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,