شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
به جای سامانه موشکی اس ٣٠٠

«روسیه قرارداد تحویل سامانه‌های موشکی آنتی ـ ٢۵٠٠ را با ایران منعقد می‌کند»

۱۳۹۴ تیر ۰۲

خبر / رادیو کوچه

 

روسیه و ایران بلافاصله بعد از پس گرفته شدن دادخواست تهران به خاطر امتناع روسیه از تحویل سامانه‌های موشکی پدافند هوایی «اس ـ ٣٠٠»، قرارداد تحویل سامانه‌های موشکی پدافند هوایی «آنتی ـ ٢۵٠٠» به جمهوری اسلامی را انعقاد خواهند کرد.

وب‌سایت خبری «اسپوتینک» به نقل از روزنامه روسی «کومرسانت» گزارش داده است که ایران با دریافت سامانه‌های «آنتی ـ ٢۵٠٠» به جای سامانه‌های «اس ـ ٣٠٠ پی ام او» که تولید آنها متوقف شده، موافقت کرده است.

بنابه نوشته این وب‌سایت، تهران ۵ آتش‌بار از این جدیدترین سامانه پدافند هوایی را دریافت کرده و سومین کشور صاحب آن پس از ونزوئلا و مصرخواهد شد.

روسیه قرارداد تحویل سامانه های موشکی آنتی ـ 2500 را با ایران منعقد می کند

مدیر ارشد شرکت روسی «الماز آنتی»، تولید کننده سامانه‌های موشکی پدافند هوایی به «کومرسانت» گفته است، تولید سامانه‌های «اس ـ ٣٠٠ پی ام او» متوقف گردیده و تولید آن‌ها به خاطر قرارداد با ایران از سرگرفته نخواهد شد.

بنابه این گزارش، منابع «کومرسانت» همچنین سامانه «اس ـ ۴٠٠» موسوم به «تریومف» را به عنوان جایگزین احتمالی اس ـ ٣٠٠ ذکر کردند اما این سامانه گرانتر است و ظرفیت تولیدی «الماز آنتی» در حال اجرای سفارشات بیش از حد زیادی است که این امر اجرای قرارداد تحویل آن را را با دشواری روبرو می‌سازد.

ایران و روسیه در سال ٢٠٠٧ قرارداد خرید این سامانه را که ارزشی حدود ٨٠٠ میلیون دلار داشت امضا کردند اما «مدودف» رییس جمهور پیشین روسیه در سال ٢٠١٠ به این دلیل که تحویل اس- ٣٠٠ نقض قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران محسوب می‌شود اجرای قرارداد را به تعویق انداخت.

پس از آن، ایران به خاطر عدم تحویل «اس-٣٠٠ » از شرکت روسی «روس آبارون اکسپورت» به دادگاه بین‌المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای ۴ میلیارد دلار غرامت نمود.

بیشتر بخوانید

تهران و مسکو قرارداد تسلیحاتی جدیدی خواهند بست

درخواست قانون‌گذاران آمریکا از اوباما برای ممانعت از تحویل اس ٣٠٠ به ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,