شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
28 August 2016
ارتباط مهدی هاشمی و عباس یزدان‌پناه

«انتقاد از ارتباط اعمال عباس یزدان‌پناه یزدی با محکومیت مهدی هاشمی»

۱۳۹۴ تیر ۰۲

گزارش / رادیو کوچه

 

«عباس یزدان‌پناه یزدی» بازرگان ۴۴ ساله که به گفته همسرش، دوست نزدیک دوران کودکی مهدی هاشمی رفسنجانی، فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران بوده است، پس از این‌که در ایران دست‌گیر و زندانی شد در دهه ۹۰ میلادی به بریتانیا رفت و در لندن اقامت داشت و در همین شهر صاحب دو فرزند شد.

این بازرگان ایرانی بریتانیایی که روز ۲۸ ژوئن سال ۲۰۱۳ در دبی ناپدید شد، وی که در پرونده‌های فساد مالیاستات اویل و کرسنت آمده است، در سال ۲۰۰۳، اداره مبارزه با جرایم بزرگ بریتانیا (SFO) به درخواست مقامات نروژی اسناد شرکت خصوصی آقای «یزدی» را به اتهام ارتشا توقیف کرد، وی در آن پرونده رسمن متهم نشد و یک سال بعد به همراه خانواده‌اش به دوبی مهاجرت کرد.

«آتنا یزدان‌پناه»، همسر این بازرگان ایرانی – بریتانیایی، و برخی منابع دیگر دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را به ربودن عباس یزدان‌پناه یزدی متهم کرده‌اند.

خانم یزدی روز سه‌شنبه بیست و سوم ژوئن در رابطه با صدور حکم زندان برای مهدی هاشمی که از متهمان پرونده نفتی موسوم به کرسنت است و همسرش نیز در این پرونده درگیر بوده در فیس‌بوک خود مطلبی نوشته که به شرح زیر است:

yazdi

هردم ازین باغ برى میرسد…..

خبر محکومیت مهدى هاشمى به حداقل ده سال زندان را همه شنیدند و یکبار دیگر همه با خود مرور کردند که دنیاى سیاست تا به چه اندازه بى‌رحم است و دیدند که این عجوزه بى‌اخلاق آن‌جا که ضرورى باشد، چه بى‌محابا قربانى می‌گیرد.

براى مهدى به عنوان دوست قدیمى عباس به خاطر این ظلمى که بر او میرود عمیقم ناراحتم ولى آن‌چه که باعث تاسف مضاعف من گردید این است که یک‌بار دیگر صحنه‌گردانان بى‌وجدان این نمایش زشت باز هم اتهامات بى‌اساس و ادعاهاى دروغ را سرلوحه خود قرار دادند و با نشر آن‌ها آبروى همسر مظلوم قربانى شده و بى‌دفاع من و پدر فرزندانم را نشانه رفتند.

این‌گونه که پیداست خون به ناحق ریخته شده عباس براى سیراب کردن این بددلان کافى نبوده است و براى آبروى او نیز نقشه‌ها دارند.

من نیز چنانچه با خود عهد کرده‌ام به پاس حرمت این آبرو که سرمایه آینده فرزندانم است از هیچ تلاشى دریغ نخواهم کرد و براى زدودن این بى‌اخلاقى بزرگ و دروغ پراکنى‌هاى نابجا هر فرصتى را مغتنم مى‌شمارم.

در مورد این حکم و اجراى آن اشاره به چند نکته در منظر عمومى ضرورى است

– به اذعان همه آنهایى که عباس را مى‌شناختند، ایشان یک تاجر پایبند به اصول و حرفه تجارت، و در حوزه‌هاى گوناگون متناسب با توانایی‌ها و خلاقیت و استعداد فردى خود، فعال و به نوبه خود موفق بودند و هیچ‌گاه تحت امر نه تنها مهدى هاشمى! بلکه هیچ فرد دیگرى نبودند.

–  از جمله فعالیت‌هاى او انجام امور مشاوره بازرگانى و سرمایه‌گذارى بود که در قالب شرکت مشاوره هورتون صورت مى‌پذیرفت.

–  فعالیت شرکت هورتون و شخص عباس در جریان قرارداد مشاوره با شرکت استات اویل در چهارچوب اصول حرفه‌اى تجارت و با ملاحظه اصل انجام کار با ماهیت مشاوره بازرگانى و سرمایه‌گذارى بوده و با بررسى و وسواس‌هاى کم نظیرى هم که در طول سال‌ها صورت گرفت، هم در سوئیس و هم در نروژ مطابق استانداردها و قوانین سخت‌گیرانه اروپا تشخیص داده شد و از هرگونه شائبه فساد و یا رشوه و…. مبرا گردید (مدارک این ادعاى خود را ضمیمه نوشتار خود خواهم کرد) و حتى دادگاه بین‌المللى سوییس پس از تبرئه و رد شکایت دادستان علیه عباس، وادار به پرداخت غرامت به او نیز گردید و مبلغ ٢٠٠٠ سوییس فرانک به عنوان سهمى از خسارت قانونى وارده به وى پرداخت گردید.

1

– نکته این‌جاست که تمام آن‌چه گفته شد مربوط به فعالیت‌هاى بازرگانى عباس یزدان پناه یزدى بوده است و ارتباط دادن آن‌ها به مهدى هاشمى و گره زدن یک تجارت معمولى به تحولات و تسویه حساب‌هاى سیاسى ظلم مضاعف دیگری است که هیچ سند و مدرکى هم برایش موجود نیست.

2

–  چنانچه بارها گفته‌ام ارتباط مهدى و عباس یک ارتباط دوستانه از زمان مدرسه و سنین نوجوانى است و براى ثبت در تاریخ تکرار می‌کنم که هیچ دلیل مستند و مدرک قابل اعتنایى از ارتباط اقتصادى و فعالیت تجارى بین این دو نفر در هیچ کجاى جهان در دست نیست و اگر کسى نشانى مستند از چنین ارتباط و همکارى دارد همین‌جا از او درخواست دارم که اعلان نماید.

آتنا یزدى

مطالب مرتبط

و باز قصه پر غصه ما و نمک و زخم و برهوت انصاف و رحم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,