Saturday, 18 July 2015
27 October 2020
وزیر خارجه ایالات متحده

«با وجود خط قرمزهای جدید رهبر ایران، آمریکا به مذاکرات اتمی ادامه می‌دهد»

2015 June 25

خبر / رادیو کوچه

 

«جان کری»، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، می‌گوید مذاکرات اتمی میان ایران و کشورهای عضو گروه ۵+١، تحت تاثیر سخنان اخیر آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر ایران، در مورد خط قرمزهای توافق نهایی، قرار نخواهد گرفت و مذاکرات ادامه پیدا می‌کند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، روز پنج‌شنبه بیست و پنجم ژوئن گزارش داده است، جان کری همچنین گفته است، سخنان رهبر ایران و واکنش‌هایی که پس از آن در داخل این کشور در حمایت از آن منتشر شده، برای «استفاده‌های داخلی سیاسی» است.

بنابه این گزارش، وزیر خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرده است که اگر تهران از تعهدهای تفاهمی که میان ایران و گروه ۵+۱ در سیزدهم فروردین ماه در لوزان سوئیس، صورت گرفته، عدول کند، توافقی هم صورت نخواهد گرفت.

براساس این گزارش، «جان کری» که این سخنان را چهارشنبه بیست و چهارم ژوئن بیان کرده، خود روز جمعه در وین، اتریش، به روند مذاکرات می‌پیوندد. این نخستین سفر خارجی او پس از آن است که در سانحه‌ای حین دوچرخه‌سواری، پایش شکست.

jankeri.

وزیر خارجه آمریکا همچنین افزوده است: «چیز جدیدی نیست. ما نه تحت رهنمود، نه تحت تاثیر توئیت‌هایی که برای استفاده‌های داخلی‌ یا سیاست داخلی است، قرار نمی‌گیریم».

روز گذشته (چهارشنبه)، در مدت زمان کمتر از یک هفته مانده به اتمام ضرب‌الاجل ایران و گروه ۵+١برای رسیدن به توافق نهایی بر سر پرونده اتمی ایران، آیت‌اله علی خامنه‌ای، بار دیگر یک فهرست طولانی از خط قرمزهای ایران در این مذاکرات را اعلام کرد و گفت، لغو تحریم‌های غرب «نباید به اجرای تعهدات ایران منوط شود».

پس از سخنان آیت‌اله «خامنه‌ای»، «مرضیه افخم»، سخن‌گوی وزارت خارجه ایران، نیز روز چهارشنبه، از احتمال دستیابی به توافق جامع در مهلت مقرر خبر داد و تاکید کرد که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در مسیر خطوط قرمز رهبر ایران حرکت می‌کند.

مطالب مرتبط

آیت‌اله خامنه‌ای می‌گوید، لغو تحریم‌ها نباید منوط به اجرای تعهدات ایران شود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,