Saturday, 18 July 2015
31 March 2023
تصور غلط در بین مردم

«رد نظریه استفاده ۱۰ درصدی از مغز»

2015 June 26

گزارش / رادیو کوچه

منبع: وب‌سایت بیگ بنگ

 

یکی از نظریاتی که امروزه در بین عموم بسیار شایع شده این است که انسان در هر لحظه از زندگی‌اش تنها از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می‌کند و اگر بتواند تنها مقداری بیش‌تر از مغز خود کار بکشد می‌تواند سریع‌تر و باهوش‌تر عمل کند.

اگر چه این نظریه توسط عصب‌شناسان مطرح شده اما ظهور مکرر و بیش از حد آن در فرهنگ عامه نشان دهنده این است که این تصور غلط در بین مردم بسیار زنده و رایج است. تیم تحقیقاتی متشکل از محققان MIT  برای بررسی این نظریه بر روی آن متمرکز شده‌اند. تحقیق آن‌ها که به تازگی در مجله science به چاپ رسیده نشان دهنده چگونگی به کار افتادن قشرهای مختلف مغز در زمان انجام فعالیت‌های ساده است.

1305455908422777927

ارل میلر، پروفسور MIT در این باره می‌گوید: چنین توزیع گسترده‌ای از اطلاعات در مغز با این تصور که ما تنها از بخشی کوچکی از مغزمان استفاده می‌کنیم سازگار نیست. این دیدگاه که مغز انسان برای انجام فعالیت‌های گسسته به بخش‌های مختلفی تقسیم شده (برای مثال قسمت پس سری مختص قشر بینایی و قسمت قدامی مغز به انجام تصمیم‌گیری اختصاص دارد)، ناشی از مطالعات fMRI است که به اندازه‌گیری جریان خون در مغز می‌پردازد. میلر می‌گوید: تنها بخش کوچکی از این فعالیت‌ها برای شما نمایان است ولی در واقع در آن لحظه فرایندهای بسیار زیادی در حال انجام است.همانند کوه‌های یخ که تنها بخش بسیار کوچکی بیرون از آب قرار دارد و بخش اعظم آن در زیر آب است.

ggrikdrfcgnshvfdnyzo

در این تحقیق محققان برای اندازه‌گیری خوشه‌های عصبی ۶ قشر اصلی مغز از ۱۰۸ الکترود استفاده کردند و برای بررسی میزان توجه شرکت کننگان به رنگ یا حرکت اجسام، به آن‌ها گروهی از نقاط رنگی متحرک و همچنین اشکال خاکستری رنگی را نشان دادند و سپس از آن خواسته شد تا رنگ یا حرکت این اجسام را شناسایی کنند. محققان با این کار یک سری فعالیت‌های گسترده را در مغز شرکت کنندگان کشف کردند. به هرحال در هر مرحله از فعالیت‌های حسی حرکتی که شامل شناسایی نشانه‌ها، تصمیم برای توجه به رنگ یا حرکت و انجام حرکات چشمی بود، فعالیت مغز در مناطق مختلف آن شروع می‌شد و در مسیر خاصی جریان پیدا می‌کرد. به این ترتیب می‌توان گفت که این شواهد نظریه مورد بحث را رد می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,