Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
با حکم نخست‌وزیر

«بانک‌ها و بازار بورس یونان تعطیل شدند»

2015 June 29

خبر / رادیو کوچه

 

«الکسیس سیپراس»، نخست‌وزیر یونان با صدور حکمی، قوانین مربوط به کنترل سرمایه را اعلام و گفت که بانک‌ها و بازار بورس تا پس از رفراندوم یک‌شنبه هفته آینده بسته خواهند بود و دستگاه‌های خودپرداز تنها ۶٠ یورو در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، مردم یونان صبح امروز دوشنبه بیست و نهم ژوئن متوجه شدند که حساب‌های بانکی آن‌ها مسدود شده و بانک‌ها برای یک هفته تعطیل خواهند بود.

این تصمیم آتن یک روز پس از آن انجام شد که بانک مرکزی اروپا نقدینگی یونان را بلوکه کرد. این نقدینگی به دولت یونان اجازه داده است تا شش ماه با استفاده از سپرده‌ها گذران امور کند. بازار بورس آتن هم تعطیل خواهد بود.

yonan

هفته گذشته پس از آنکه «الکسیس سیپراس»، نخست‌وزیر یونان به این نتیجه رسید که نمی‌تواند پیشنهاد رهبران اروپایی و وام‌دهندگان را مبنی بر اعمال ریاضت اقتصادی بیشتر، بپذیرد درخواست برگزاری رفراندوم در پنجم ژوئیه را مطرح کرد.

پس از آن تصمیم روز شنبه وزرای دارایی حوزه یورو به صورت رسمی به وام پنج ساله صندوق بین‌المللی پول، بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا خاتمه داد. سیپراس در سخنرانی تلویزیونی خود بستانکاران خارجی را مقصر دانست.

حکم «سیپراس» نخست وزیر یونان مبنی بر «تعطیلی بانک‌ها» به «پروکوپسین پاولوولوس»، رییس‌جمهوری آن کشور رسیده است.

براساس این حکم فعالیت‌های بانک‌ها تا پس از پنجم ژوئیه متوقف می‌شود و مردم تنها می‌توانند از عابر بانک‌ها ۶٠ یورو پول بگیرند. دستگاه‌های خودپرداز نیز فعالیت خود را از اواخر امروز شروع می‌کنند.

همچنین تراکنش‌های خارجی متوقف می‌شود اما تراکنش‌های آنلاین میان حساب‌های بانکی یونان همچون گذشته به کار خود ادامه می‌دهد.

سیپراس همچنین گفته است که پرداخت حقوق بازنشستگی و حقوق کارمندان همچون گذشته خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,