شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس از تمدید مذاکرات اتمی

«هشدار باراک اوباما درباره احتمال خروج آمریکا از مذاکرات اتمی»

۱۳۹۴ تیر ۱۰

خبر / رادیو کوچه

 

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفته که اگر کشورش به خواسته‌های خود در مذاکرات بر سر برنامه اتمی ایران نرسد، در خروج از مذاکرات تردید نخواهد کرد.

باراک اوباما روز سه‌شنبه، سی‌ام ژوئن و ساعاتی پس از آن‌که ایران و قدرت‌های جهانی اعلام کردند مذاکرات هسته‌ای برای هفت روز دیگر تمدید شده، گفتڵ اگر مذاکره‌کنندگان اتمی اطمینان پیدا نکنند که همه راه‌های دستیابی ایران به سلاح اتمی مسدود شده است، توافقی در کار نخواهد بود.

رییس جمهوری آمریکا ضمن ابراز امیدواری درباره رسیدن به توافق نهایی با ایران بر سر پرونده اتمی آن کشور گفت: چارچوب توافق احتمالی با ایران، هدف او را که عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی است تامین می‌کند،‌ اگر ایران نتواند به شرایط موجود در این چارچوب عمل کند، وضعیت دشواری پیش می‌آید.

obama

باراک اوباما تامین شدن شرایط بازرسی‌ کافی از تاسیسات ایران و امکان راستی‌آزمایی برنامه اتمی این کشور را از شروطی خوانده که اگر محقق نشود، توافقی نهایی به دست نخواهد آمد.

روز گذشته (سه‌شنبه سی‌ام ژوئن)، ایران و قدرت‌های غربی ضمن تمدید گفت‌وگوها برای رسیدن به توافق نهایی در رابطه با پرونده اتمی ایران، گفته‌اند که با تمدید این مذاکرات تصمیم گرفته‌اند فرصتی کافی برای دستیابی به توافق اتمی فراهم آورند.

ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز سه‌شنبه سی‌ام ژوئن برابر با نهم تیر ماه، مهلت دستیابی به توافق جامع اتمی اعلام کرده بودند، اما طرفین تصمیم گرفتند که مذاکرات را تا سه‌شنبه آینده تمدید کنند، امری که همراه شد با اقدام آمریکا و اتحادیه اروپا در تعلیق یک هفته‌ای تحریم‌های ایران.

بیشتر بخوانید

تمدید ضرب‌الاجل مذاکرات و توافق اتمی قدرت‌های جهانی و ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,