Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
برنامه استاتوس

«از نامه عذرخواهی رادان به شریعتمداری تا حمایت تتلو از انرژی هسته‌ای»

2015 July 03

مسیب سروندی – الهام رحیم زاده / رادیو کوچه

 

«بهرام رادان» بازیگر سینمای ایران پس از گذشت چهار روز و اندی از توئیتش که حمایت از قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در آمریکا تعبیر شد، در نامه‌ای رسمن عذرخواهی کرد اما آن‌چه از اصل نامه جالب‌تر بود، مخاطب این نامه بود. شنونده برنام استاتوس باشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«نامه عذرخواهی بهرام رادان به حسین شریعتمداری»

«بهرام رادان» بازیگر سینمای ایران پس از گذشت چهار روز و اندی از توئیتش که حمایت از قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در آمریکا تعبیر شد، در نامه‌ای رسمن عذرخواهی کرد اما آن‌چه از اصل نامه جالب‌تر بود، مخاطب این نامه بود.

پس از اعلام قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در سراسر ایالات متحده آمریکا، در خاورمیانه نیز برخی اشخاص واکنش‌هایی نشان دادند؛ بهرام رادان از جمله آنها بود که در یک توئیت تصویب قانون ازدواج همجنسگرایان در آمریکا را اتفاقی تاریخی و نوشته بود: «رای دیروز دیوان عالی آمریکا در قانونی اعلام کردن ازدواج همجنسگراها اتفاقی تاریخی بود، شاید به اندازه لغو برده‌داری… از لینکلن تا اوباما…»

22

رادان اما بعد از این توئیت با خواندن نوشته یکی از دنبال کنندگان صفحه‌اش، نظرش را در این‌باره تکمیل کرد. یکی از دنبال کنندگان صفحه‌ او فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به این بازیگر تبریک گفته بود و نوشته بود که «ماه مبارک رمضان با خوشحالی در مورد ازدواج همجنسگرایان تناسب نداره، فی‌الواقع.» رادان هم در پاسخ او نوشت: اولن نباید تناسب داشته باشه، دومن خوشحالی نبود چون نفع یا ضرری برای من نداره، منظور تابوئیست که شکسته شد.

پس از مجموعه وسیع از نقدها، بهرام رادان در نامه‌ای به «حسین شریعتمداری» مدیر‌مسوول کیهان، از موضع‌گیری‌اش عذرخواهی کرده است. در متن این نامه آمده است: به استحضار می‌رساند پیرو مطالب منتشر شده، بدین وسیله نظر خود را شفاف‌سازی و تبیین می‌کنم: آن‌چه که به عنوان نظر بنده در فضای مجازی در خصوص رای دیوان آمریکا در خصوص قانون همجنسگراها منتشر شد، اشتباه بوده و در شان مردم ایران نبوده است که از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

منظور از بزرگ‌نمایی بد تیتر زدن اشاره به رسانه‌های بیگانه خارج از کشور بود که منتظر فرصت هستند تا از یک هنرمند وطنی نماد مخالفت و جدایی طلبی بسازند. در مملکتی آب حیات می‌نوشیم که ازدواج سنت پیامبر و امری پسندیده است. قوانین آمریکا هیچ محلی از اعراب در جمهوری اسلامی ایران ندارد و در ایران صراحتن ازدواج همجنسگرایان امری است قبیح و ناموزون با شرع و عرف و قانون.

سوتی هفته

«حمایت امیر تتلو از انرژی هسته‌ای»

«امیر مقصودلو» در جدیدترین موسیقی خود برای جلب توجه مسوولین وزارت ارشاد قصد دارد آهنگی با مضمون انرژی هسته‌ای تهیه کند.

امیر مقصودلو معروف به «امیر تتلو» از آن دسته خوانندگانی است که تلاش‌های مختلفی برای دریافت مجوز از وزارت ارشاد کرده است، او با خواندن موسیقی‌های مناسبتی مختلف سعی بر آن دارد که اعتماد مسوولین وزارت ارشاد را جلب کند.

tatalo

از جمله کارهای مناسبتی وی باید به مواردی چون: صاحب ویژه ماه مبارک رمضان، من یکی از اون یازده تام ویژه مسابقات جام‌جهانی و …. اشاره کرد. امیر تتلو در جدیدترین موسیقی خود قصد دارد در مورد مسئله هسته‌ای آهنگی بسازد، وی با انتشار فایل صوتی در فضای مجازی هدف خود از خواندن آهنگ‌های مناسبتی را وادار نمودن مسوولین وزارت ارشاد برای دادن مجوز به این خواننده زیر‌زمینی است.

هم‌چنین با بیان این‌که قصد دارد با دریافت مجوز برای طرفداران خود در داخل کشور کنسرت برگزار کند، از وطن پرستی‌اش گفته که به جاهای مختلفی در جهان رفته است ولی فقط علاقه دارد در ایران باشد و در کشور خود باشد. در انتها هم گفت امیدوار است که خواندن این آهنگ تاثیر مثبتی در نگاه مسوولین وزارت برای دادن مجوز داشته باشد.

حوادث

«حمله باند‌ دریل به ۶۵ مغازه‌ در ۴ استان»

شصت و پنج مغازه در شهرهای شمالی کشور و حومه تهران هدف حمله سارقان خشن قرار گرفت. اعضای این باند ٧ نفره، پس از دستگیری اعتراف کردند مغازه‌هایی که فاقد کرکره هستند را برای سرقت انتخاب می‌کردند. آنها زمانی‌که صاحب‌ مغازه نزدیک ظهر برای استراحت به خانه‌اش می‌رفت، شیشه را شکسته و با دریل به جان گاوصندوق پر از پول آنها می‌افتادند.

مرد جوان وقتی نزدیک ظهر مغازه‌اش را بست، برای استراحت به خانه رفت. او دو ساعت بعد مثل هر روز به مغازه‌اش در فردیس کرج برگشت تا کارش را شروع کند. ولی وقتی به آن‌جا رسید، با صحنه‌ای روبه‌رو شد که حسابی شوکه‌اش کرد. شیشه مغازه شکسته و همه چیز به‌ هم ریخته بود. مرد جوان بلافاصله به سراغ گاوصندوقش رفت ولی گاوصندوق هم شکسته و تمام پول و چک‌هایش هم دزدیده شده بود. این مرد خیلی زود پلیس را خبر کرد و ماجرا را به آنها اطلاع داد. ماموران پلیس هم پس از حضور در محل بررسی‌های نخست را انجام دادند و پرونده‌ای در این‌باره در پلیس آگاهی فردیس مبنی بر سرقت از مغازه‌ها تشکیل شد. پس از آن بررسی موضوع در دستور کار ماموران پلیس آگاهی شهرستان فردیس قرار گرفت.

dastgiri

در حالی که تجسس‌ها در این‌باره ادامه داشت، مال‌باختگان دیگری هم به پلیس آگاهی فردیس رفتند و شکایت‌های مشابهی را مطرح کردند. همه آنها جزییات ماجرای سرقت‌هایشان شبیه هم بود و همگی مغازه‌دارانی بودند که پس از استراحت ظهر با مراجعه به مغازه‌شان متوجه سرقت از گاوصندوق شده‌اند.

بنابراین با سریالی شدن این پرونده تیم تحقیق برای بررسی بیشتر و انجام تحقیقات میدانی به محل‌های سرقت اعزام شدند و با بررسی آثار و ادله جرم، انجام اقدامات اطلاعاتی و مراجعه به بانک اطلاعاتی سارقان سرنخ‌هایی از سرقت به دست آوردند.  در این تحقیقات مشخص شد که سارقان ۴ نفر هستند که با دو موتورسیکلت یا دو خودروی سمند و پژو که به احتمال زیاد سرقتی هستند در ساعات خلوت روز از مغازه‌ها سرقت می‌کنند.

تجسس‌های پلیس ادامه یافت تا این‌که نخستین سرنخ در مورد این پرونده به‌ دست آمد و تیمی از کارشناسان پلیس آگاهی شهرستان فردیس با هم‌کاری یکی از شاهدان موفق به ترسیم چهره فرضی یکی از سارقان شدند. با تطابق تصویر با آلبوم سارقان سابقه‌دار هویت یکی از اعضای باند سرقت شناسایی شد.

همین موضوع کار ماموران پلیس را راحت‌تر کرد و در نهایت پس از چندین روز کار شبانه‌روزی مخفیگاه متهم شناسایی شده در یکی از مناطق فردیس لو رفت و در بازرسی از آن‌جا مقادیری اموال سرقتی شامل دستگاه فرز، لوازم جانبی سمپاشی، دریل و غیره کشف شد.

یادی از تاریخ

«تاریخچه خلیج‌فارس»

زمین شناسان معتقدند که در حدود پانصدهزار سال پیش، صورت نخستین خلیج‌فارس در کنار دشت‌های جنوبی ایران تشکیل شد و به مرور زمان، بر اثر تغییر و تحول در ساختار درونی و بیرونی زمین، شکل ثابت کنونی خود را یافت. خلیج‌فارس در آغاز، بسیار پهناور بوده به طوری که تا اواخر دوره سوم زمین‌شناسی بیشتر جلگه‌های برازجان، بهبهان و خوزستان ایران تا کوه‌های زاگرس در زیر آب بوده‌اند.

خلیج‌فارس به لحاظ موقعیت استراتژیک و منابع طبیعی سرشار آن، از دوران گذشته تا به امروز مورد توجه دولت‌ها و ملت‌ها بوده و بسیاری از سلاطین و پادشاهان از همان زمان‌های کهن به موقعیت اقتصادی آن نظر داشته‌اند که از آن جمله، حمایت پادشاهان هخامنشی و پارتی از گسترش بازرگانی در این منطقه بوده است .

پارت‌ها دو راه تجاری را تحت کنترل داشتند که یکی از آن دو، راه تجاریی بوده که از کنار فرات و از آسیای صغیر و سوریه و بین‌النهرین شمالی به سمت خلیج‌فارس گسترده بوده است .

khalij

«داریوش» پادشاه ایران هخامنشی، برای گسترش بازرگانی در ایران دستور داد کانال سوئز ایجاد شود تا کشتی‌های بازرگانی بتوانند از دریای پارس و از دریای سرخ به مصر و مدیترانه راه یابند.

در سنگ نوشته‌ای به جای مانده از آن دوره آمده است: داریوش شاه گوید: من پارسی‌ام و از پارس، مصر را فتح و امر کردم این کانال را بکنند و از «پی رو» (رود نیل) که در مصر جاری است تا دریایی از پارس به آن می‌روند. این کانال کنده شد و چنان‌که امر کردم کشتی‌ها روانه شدند؛ چنان‌که اراده من بود .

هم‌چنان‌که در تاریخ نقل شده است؛ اشکانیان بازرگانی را گسترش دادند و با رومیان رقابت شدیدی می‌کردند و دریای فارس را به شکل یک راه ترانزیت درآوردند.

استاتوس

در پایان برنامه امروز از شما خواستاریم تا دیدگاه خود را در خصوص نامه ارسالی رادان به شریعتمداری برایمان بنویسید که آیا ارسال این نامه با خواست قلبی رادان صورت گرفته است و یا این‌که از روی اجبار بوده.

مطالب مرتبط

پرداخت وجوهات شرعی با تلفن همراه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,