شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
در مصاحبه با المانیتور

«ظریف : آمریکا باید بین توافق و تحریم یکی را انتخاب کند»

۱۳۹۴ تیر ۱۲

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که، تعامل ایران با گروه ١+۵ تصمیمی استراتژیک بود که ایران اتخاذ کرد. تاکید کرده است که آمریکا بین تحریم و توافق هسته‌ای باید یکی را انتخاب کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز جمعه دوازدهم تیر ماه گزارش داده است که «محمدجواد ظریف» در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المانیتور» تاکید کرد که آمریکا بین تحریم و توافق هسته‌ای باید یکی را انتخاب کند.

وزیر خارجه ایران همچنین ادامه داده است: «تعامل با گروه ١+۵ تصمیمی استراتژیک از سوی ایران بود که به نظر می‌آید این روند رو به پایان است.»

آقای «ظریف» تشریح کرده است که چگونه تعهدش کمک کرده است تا آرامش خود را حتا زمانی که بسیار خسته بوده است، ‌حفظ کند و این‌که اگر این مسئله تا این حد برای کشورش و منطقه مهم نبود امکان داشت وی واکنش دیگری داشته باشد.

zarif

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره خطوط قرمزی که آیت‌اله خامنه‌ای برای مذاکرات هسته‌ای تعیین کرده‌ و تاثیر آن نیز اظهار کرده است، سخنان رهبر جمهوری اسلامی جدید نیستند. آن‌ها تاکید مواضعی هستند که ایران مذاکرات را با آن‌ها آغاز کرد.

وی ادامه داده است: «در نخستین روز مذاکرات صفحه منتسب به رهبری در توییتر عکسی از من و تیم مذاکره کننده هسته‌ای به علاوه یک پیام منتشر کرد که در آن نوشته بود، من مذاکره کنندگان‌مان را قابل اعتماد،‌ متعهد،‌ شجاع و با ایمان می‌دانم. من در پاسخ به این پیام با علامت لبخند نوشتم که این عکس به همراه تیم در نطنز گرفته شده وحمایت رهبری برای تیم ما بسیار حایز اهمیت است.»

وزیر امور خارجه ایران افزوده است:‌ از نظر من آمریکا باید میان یک توافق و تحریم‌ها یکی را انتخاب کند. توافق در صورتی به دست می‌آید یا شکست می‌خورد که آمریکا بخواهد تحریم‌ها را لغو کند یا آن‌ها را در جای خود نگه دارد.

بر اساس این گزارش مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ١+۵‌ هم اکنون با حضور هیات‌های مذاکره کننده تمام طرف‌ها در پایتخت اتریش در جریان است و این کشورها در تلاش‌اند تا هفتم ژوئیه به یک توافق جامع نهایی در خصوص برنامه هسته‌ای تهران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور دست یابند.

بیشتر بخوانید

ظریف: اگر غرب تحریم‌ها را بردارد و زیاده‌خواهی نکند به توافق می‌رسیم

با وجود خط قرمزهای جدید رهبر ایران، آمریکا به مذاکرات اتمی ادامه می‌دهد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,