Saturday, 18 July 2015
03 June 2023
باقی‌ماندن چند اختلاف

«اظهارات مقام‌های غربی و ایرانی در مورد رسیدن به توافق جامع اتمی»

2015 July 08

خبر / رادیو کوچه

 

پس از اتمام دومین ضرب الاجل در مذاکرات اتمی وین طی یک هفته و تمدید آن برای سه روز دیگر، مقام‌های ایرانی و اعضای گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا می‌گویند که هرگز تا این حد به یک توافق جامع نزدیک نبوده‌اند.

آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که در وین اتریش جریان دارد بامداد روز چهارشنبه هشتم ژوئیه، وارد دوازدهمین روز خود شد و بنابه اظهارات مقامات دو طرف چند اختلاف کوچک و بزرگ باقی است که حداقل یکی از آن‌ها بیش از همه خودنمایی می کند و آن هم اصرار ایران بر رفع تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل که با مخالفت آمریکا روبرو است.

mozakre

در همین رابطه عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران گفته است که متون توافق تقریبن تمام شده و بخش هایی از توافق و ضمائم منوط به تصمیم گیری وزراست.

در عین حال فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا گفته است: یک سری مسائلی هستند که نیاز به بحث‌های سیاسی و تفاهم دارد. اگر بخواهیم به نتیجه برسیم دو طرف باید تصمیمات سختی را بگیرند. اما من فکر می‌کنم که اراده روشنی در هر دو طرف وجود دارد تا این توافق را کامل کرده و به آن دست یابیم.

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین که روز چهارشنبه منتشر شده‌، رسیدن به توافق نهایی را «گام عظیمی به جلو» توصیف کرده و افزوده‌است که «ایران کاملن جدی است و اگر طرف‌های دیگر هم جدی باشند مطمئنن به توافق می‌رسیم.»

بیشتر بخوانید

احتمال تمدید مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت‌های غربی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,