Saturday, 18 July 2015
07 June 2023
وزیر دفاع اسراییل اعلام کرد

«در صورت توافق اتمی غرب با ایران، اسراییل خودش از خودش دفاع می‌کند»

2015 July 13

خبر / رادیو کوچه

 

مذاکرات میان ایران و کشورهای ۵+١ امروز دوشنبه سیزدهم ژوئیه نیز به امید دستیابی به یک توافق نهایی بر سر پرونده اتمی ایران در وین از سوی نمایندگان دو طرف ادامه یافت و بنابه گفته دیپلمات‌های درگیر در این مذاکرات، به عقد یک تفاهم نامه هسته‌ای نزدیک شده‌اند.

مقامات رسمی در هر دو طرف مذاکره اعلام کرده‌اند که گفت‌وگوها روز دوشنبه پایان خواهد یافت و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران از بالکن هتل محل برگزاری مذاکرات بار دیگر اعلام کرد که هیچ تمدیدی وجود نخواهد داشت. گفت‌وگوها رو به اتمام است اما همچنان کارهای زیادی برای انجام وجود دارد.

از طرفی بنابه گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس: موشه یعلون وزیر دفاع اسراییل، با ذکر این‌که «این توافق بد» که رسیدن به آن نزدیک است، می‌گوید که توافق هسته‌ای که قدرت‌های غربی در شرف رسیدن به آن با ایران هستند اسرائیل را ناچار خواهد کرد تا «خودش از خودش دفاع کند.»

mozakre

بنابه این گزارش، وزیر دفاع اسراییل در این رابطه با بیان این‌که، حتا یک رآکتور ایران را خاموش نمی‌کند و حتا یک سانتریفیوژ را هم نابود نمی‌کند. گفته است که عربستان، مصر، ترکیه، و دیگر کشورهای خاورمیانه در این نگرانی‌ها با اسرائیل سهیم‌اند.

همچنین بنابه گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران می‌گوید: «اگر موضوع هسته‌ای ختم به خیر شود مردم به صورت خودجوش این موضوع را جشن می‌گیرند و ما آمادگی لازم را برای برگزاری این جشن داریم. به همه استان‌ها و نیروی انتظامی اعلام کرده‌ایم تا در صورت توافق هسته‌ای شرایط مناسبی را برای حضور مردم مهیا کنند. البته تاکنون چیزی با عنوان برگزاری جشن هسته‌ای به وزارت کشور ابلاغ نشده است.»

در دور جدید گفت‌وگوها که زمانی بیش از دو هفته را به خود اختصاص داد، موضوعات مهمی همچون درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های تسلیحاتی به بحث گذاشته شد، امری که پذیرش آن برای طرف‌های غربی ممکن نبود.

بیشتر بخوانید

محمدرضا نقدی: هدف ایران از مذاکرات اتمی شناخت آمریکا است نه رفع تحریم‌ها

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,