Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
پس از اعلام توافق نهایی

«روحانی: تحریم هیچ‌گاه موفق نبود، اما در زندگی مردم تاثیرگذار بود»

2015 July 14

خبر / رادیو کوچه

 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه بیست و سوم تیر ماه، پس از اعلام توافق نهایی اتمی با حضور در سالن اجلاس سران در تهران، گفت: ما امروز در یک مقطع مهم در تاریخ کشور و انقلاب‌مان و در شرایط منطقه قرار داریم.

حسن روحانی در سخنانی که به صورت زنده از بسیاری از شبکه‌های خبری پخش می‌شد گفت: مسئله مناقشه هسته‌ای تبدیل به یک موضوع ایران‌هراسی شده‌بود. این مسئله از لحاظ اجتماعی نیز تبدیل شده بود به یک مسئله غرور ملی، و از نظر اقتصادی شرایط سختی را در جامعه به‌وجود آوردند.

وی در ادامه افزود، البته همان‌طور که همیشه تاکید کردم تحریم هیچ‌گاه موفق نبود اما در زندگی مردم تاثیرگذار بود.

rohani

وی همچنین گفت: خوشحالم که امروز با مذاکرات ۲۳ماهه به نقطه جدید دست پیدا کنیم. ما دنبال صدقه نبودم که کسی به ما چیزی بدهد. به دنبال بده‌بستان منصفانه و عادلانه بودیم. هر مذاکره که به صورت برد-باخت باشد پایدار نخواهد ماند.

روحانی در ادامه گفت: خوشبختانه در فضای آزاد و دموکراتیک ایران توانستیم به اجماع در مورد رویکرد به مذاکره دست یابیم. همان‌طور که قبلان گفتم غرب زمانی می‌تواند با ما تعامل داشته باشد که مسیر تهدید و تحقیر را کنار بگذارد و راه تکریم را در پیش بگیرد.

او اضافه کرد: ما در این مذاکرات چهار هدف را دنبال می‌کردیم. ۱- فعالیت هسته‌ای را بتوانیم در داخل کشور ادامه بدهیم. ۲- تحریم‌های غلط و ظالمانه و ضد انسانی را رفع کنیم. ۳- کلیه قطعنامه‌هایی که از دید ما در شورای امنیت غیرقانونی بود را لغو کنیم. ۴- هدف چهارم این بود که پرونده هسته‌ای ایران را از فصل هفتم منشور ملل متحد و اساساً از شورای امنیت خارج کنیم. در توافق امروز، هر چهار هدف حاصل شده‌است.

رییس جمهوری ایران با اشاره به مسئله اعتمادسازی با شش قدرت جهانی گفت: برای ما در بحث اعتماد اجرای این توافق آغاز یک امتحان است. اگر این توافق به دقت و خوبی اجرا شد قدم به قدم اجرای این توافق می‌تواند آرام آرام خشت‌های دیوار بی‌اعتمادی را بردارد. اگر آنها به توافق پایبند باشند ما البته به توافق پایبندیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,