Saturday, 18 July 2015
31 March 2023
پیامدهای توافق هسته‌ای در ورزش

«آقای وزیر این تحریم‌ها نبودند که سرخابی را به فرش رساندند»

2015 July 16

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

روزها، ماه‌ها و سال‌هاست که سایه تحریم‌های گوناگون بر ایران بهانه‌های فراوانی را به برخی از مدیران ورزشی ایران داده بود تا جایی که شکست ملی‌پوشان پینگ‌پنگ را نیز به تحریم‌های اقتصادی در کشور ربط می‌دادند که خوش‌بختانه به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده کمی این رویه دچار تغییر شود، هر چند که تا بازگشت به شرایط اقتصادی مناسب فاصله بسیاری وجود دارد.

بعد‌از‌ظهر سه‌شنبه اتفاقی بزرگ برای نظام سیاسی و اقتصادی ایران رخ داد، اتفاقی مثبت و امیدوار کننده، توافق هسته‌ای. موضوعی که نامش تنها در دو کلمه سیاسی و اقتصادی گنجانده شده بود، اما تمام بود‌و‌نبود کشور را تحت‌تاثیر بار منفی خود قرار داده و ورزش نیز از این جمع به هیچ عنوان خارج نبود.

godarzi

با اطلاع از این موضوع که تحریم‌های اقتصادی و سیاسی ایران مشکلاتی را برای برخی از رشته‌های ورزشی ایران به ویژه تیراندازی و فوتبال به وجود آورده بود، اما بودند و هستند مدیرانی در عرصه ورزشی کشور که کم‌کاری و اشتباهات خود را با استفاده از واژه تحریم لاپوشانی کنند و حال به نظر می‌رسد که با توافق حاصل شده، حداقل کمی فضای رسانه‌ای ایران با جواب‌های منطقی‌تری در خصوص شکست‌ها از سوی برخی مدیران ورزشی رو‌به‌رو شود.

در این خصوص و به عنوان مثال به هیچ عنوان نمی‌توان تحریم را دلیل مدیریت غلط و اشتباه وزیر ورزش بر تیم‌های پرسپولیس و استقلال دانست و یا این‌که شکست پینگ‌پنگ بازان ایرانی را به تحریم‌ها ربط داد، آوردگاهی که ملی‌پوش ایرانی با افتی قابل لمس به رقیبی که در زمان همین تحریم‌ها شکست داده بود، می‌بازد و رییس فدراسیون دلیل آن را تحریم می‌داند.

از سوی دیگر و در واقعیت هستند رشته‌های ورزشی که تاثیر تحریم‌ها بر آنها کار را به جایی رساند که ملی‌پوشان رشته ورزشی تیراندازی بدون فشنگ تمرین کنند و تنها ادای شلیک را در بیاورند، آن هم نه یک یا دو اردو بلکه به مدت سه سال.

sorkhabi

تمامی این اتفاقات خوشایند و ناخوشایند به هر حال این روزها در هیاهوی توافق هسته‌ای به دست فراموشی سپرده خواهند شد، اما آن چیزی که به نظر می‌رسد بسیار مهم است، واقع‌نگری‌ای می‌باشد که انتظار می‌رود مدیران رده‌بالای ورزش ایران به ویژه «محمود گودرزی» وزیر ورزش در سخنان و تصمیماتشان به کار گیرند.

بعد‌از‌ظهر سه‌شنبه همانند اغلب مدیران کشوری و لشگری ایران، وزیر ورزش نیز با ابراز خرسندی از توافق هسته‌ای در گوشه‌ای از سخنان خود عنوان کرد که وضعیت ورزش نیز با برداشته شدن تحریم‌ها بهتر از قبل خواهد شد.

صحبتی بسیار امیدوار کننده اما قابل بحث.

وزیر ورزش در حالی چنین سخنی را بیان کرد که به هیچ عنوان در میان حرف‌های خود اشاره‌ای به این موضوع نداشت که به طور دقیق کدام مشکل ورزش کشور رفع خواهد شد، واگذاری سرخابی‌ها؟ ورود زن‌ها به استادیوم؟ کیفیت لیگ‌برتر فوتبال ایران؟ انتقاد پیشکسوتان کشتی از مدیریت «رسول خادم»؟ ساخت استادیوم نقش جهان؟ پایان بیش از هزار طرح عمرانی و یا افزایش بودجه سال آینده ورزش کشور؟

حال با نگاهی به این‌گونه اظهار‌نظر وزیر ورزش ایران به نظر می‌رسد که ایشان نیز در هیاهوی خوشحالی توافق هسته‌ای، وعده‌ای را داده‌اند که فاصله چندین ساله با آن دارند، زیرا در ابتدای امر ماه‌ها و یا شاید سال‌ها زمان نیاز است که شرایط اقتصادی کشور به شرایطی شاید نزدیک به عادی باز‌گردد، از سوی دیگر ایران این روزها آن‌قدر در حوزه‌های سلامت و آموزشی و صنعتی کاستی دارد که دیگر جایی برای ورزش نمی‌ماند، از این‌رو بیان چنین صحبتی که اوضاع ورزش به زودی بهتر خواهد شد چون توافق شده است، به یقین خالی از تفکر مدیریت حرفه‌ای و به دور از واقع‌نگری می‌باشد.

godarzikirosh

 

در آخر با اشاره‌ای به پاراگراف ابتدایی این یادداشت باید خطاب به آقای گودرزی خاطر‌نشان کنم، به قطعیت می‌توان گفت بیش از ٧٠ درصد از مشکلات این روزهای ورزش ایران ربطی به تحریم‌ها بر عیله ایران نداشته و ندارد و این تصمیات اشتباه شما و تیم مدیریتی‌تان بودند که آنها را رقم زده‌اند، از جمله مدیریت سرخابی‌ها که دست آخر مشخص نشد با چه هدفی فردی با نام سیاسی در دل همین تحریم‌ها و زیر نظر شما اسپانسر هر دو تیم پرسپولیس و استقلال شد و البته در ادامه هم در دل همین تحریم‌ها مربیانی چون «کواچ» و «کی‌روش» به تیم‌های والیبال و فوتبال ایران اضافه و حفظ شدند و یا این‌که تیم‌هایی مانند تراکتورسازی یا سپاهان، ذوب‌آهن و نفت با مدیریتی قوی توانستند بازیکنان چند صد میلیونی جذب کنند و نتیجه خوبی در لیگ‌برتر فوتبال ایران به دست آورند و هزاران مورد دیگری که از حوصله نگارنده و خواننده خارج است تا یک به یک به آنها بپردازیم، بنابراین شما به یاد داشته باشید که در دوران طلایی‌ای مدیریت ورزش ایران را در اختیار گرفته‌اید زیرا به خاطر همین دوران است که بهانه‌ای وجود دارد برای مدیرانی امثال شما که ٢ سال اشتباهات خود را در سایه تحریم‌ها پنهان کنند و البته آن روزها با توافق حاصل شده به نظر می‌رسد حداقل بر روی کاغذ و برای شما به پایان رسیده باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,