Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
در یک نشست خبری اعلام کرد

«معاون وزیر خارجه آمریکا: قاسم سلیمانی همچنان در لیست تحریم‌ها باقی می‌ماند»

2015 July 17

خبر / رادیو کوچه

 

«وندی شرمن»، نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای در یک نشست خبری اعلام کرد که «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس ایران که به دلیل فعالیت تروریستی تحریم شده است، همچنان در فهرست افراد تحریمی باقی خواهد ماند.

وب‌سایت «دویچه‌وله» آلمان روز جمعه هفدهم ژوئیه گزارش داده است که «وندی شرمن»، معاون سیاسی وزارت امورخارجه آمریکا روز گذشته (پنج‌شنبه) در یک کنفرانس خبری تصریح کرد که «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس ایران (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران) در فاز اول رفع تحریم‌ها از فهرست سیاه خارج نخواهد شد و این موضوع چند سالی طول خواهد کشید.

ghasemesoleimani

«قاسم سلیمانی» در سال ۲۰۱۱ در پی توطئه ترور نافرجام «عادل جبیر»، سفیر وقت عربستان سعودی در آمریکا (وزیر امور خارجه کنونی عربستان) به فهرست افراد تحریمی آمریکا افزوده شد. مقامات قضایی ایالات متحده نقش سپاه قدس در این ترور نافرجام را واقعی دانستند و پس از دستگیری یکی از “عوامل این توطئه”، قاسم سلیمانی را نیز در رابطه با «فعالیت‌های تروریستی» تحریم کردند.

«قاسم سلیمانی» پیش‌تر در فهرست افراد تحریمی سازمان ملل متحد قرار گرفته بود، اما در آنجا دلیل تحریم سلیمانی فعالیت‌های اتمی وی ذکر شده است.

«وندی شرمن» در پاسخ به پرسشی پیرامون حذف نام «قاسم سلیمانی» از فهرست تحریم‌ها گفت: «نام موجود در این فهرست در رابطه با مدیر یک معدن اورانیوم است. اما قاسم سلیمانی، به عنوان فرمانده سپاه قدس به دلیل حمایت از تروریسم در فهرست ضد تروریسم آمریکا قرار گرفته است.»

«شرمن» در مورد تفاوت میان تحریم‌های سازمان ملل و آمریکا تاکید کرد که رفع تحریم افراد، دولت‌ها یا شرکت‌ها از سوی سازمان ملل برای آمریکا التزام‌آور نیست و تحریم‌های آمریکا تنها از سوی نهاد‌های آمریکایی می‌توانند لغو شوند.

به گفته یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا رفع تحریم‌ها از «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس در هشت سال آینده اتفاق نخواهد افتاد و پس از این مدت نیز نام وی هم‌چنان در فهرست تحریم‌های آمریکا باقی خواهند ماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,