Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«ملاعمر دو معاون جدید برگزید»

2010 March 24

منابع دولت افغانستان قبلن اعلام کرده بود که ذاکر و منصور، بر سر جای‌گاه ملا برادر با هم اختلاف دارند. گروه طالبان از معرفی دو فرد جدید به عنوان معاونان ملا محمد عمر رهبر طالبان افغانی خبر داده‌اند.

عبدالقیوم ذاکر و ملا اختر محمد منصور، که به تازگی به عنوان معاونان ملا عمر معرفی شده‌اند، قرار است جایگزین ملا برادر معاون پیشین رهبر طالبان شوند. ملا برادر ماه پیش در پاکستان توسط نیروهای امنیتی این کشور باز داشت شد.

ملا اختر محمد منصور اهل قندهار است و در زمان امارت اسلامی طالبان در افغانستان وزیر هوا‌نوردی بود، آن‌گونه که وحید مژده نویسنده و پژوهش‌گر افغان می‌گوید، آقای منصور پس از سقوط طالبان عضو شورای رهبری طالبان شد، شورایی که بعدها به شورای کویته معروف شد و در غیاب ملا عمر توسط ملا برادر اداره می‌شد.

ملاذاکر در زمان امارت طالبان، یکی از فرماندهان نظامی این گروه بود، پس از سقوط طالبان او باز‌داشت و در گوانتامو زندانی شد.

وحید مژده می‌گوید، آقای ذاکر، یکی از کسانی است که با گروهی از گروگان‌های کره‌ای که در سال 2007 میلادی توسط افراد طالبان به گروگان گرفته شده بودند، تبادله شد. به گفته آقای مژده، عبدالقیوم ذاکر قبل از تبادل‌هاش از گوانتامو به کابل منتقل شده بود و در زندان پلچرخی زندانی بود.

یکی از فرماندهان ارشد طالبان به رسانه‌ها گفته است، معرفی افراد جدید بجای ملا برادر در واقع به این معنا است که باز داشت او تاثیری بر فعالیت‌های طالبان نداشته است.

عبدالقیوم ذاکر از فرماندهان برجسته طالبان در زمان امارت اسلامی نبود، اما به گفته آقای مژده کسانی که پس از آزاد شدن از گوانتامو دوباره به صفوف طالبان باز می‌گردند، از احترام و جایگاه ویژه‌ای در میان این گروه برخوردار می‌شوند.

ملا برادر که در حال حاضر در بازداشت پاکستان است، عملن شورای کویته را که از آن به عنوان شورای رهبری طالبان نام برده می‌شود نیز، اداره می‌کرد، اما روشن نیز که افراد جدیدی که جایگزین او شده‌اند، اختیاراتی را که او در شورای کویته داشت، نیز دارند یا نه.

منابع دولت افغانستان می‌گویند ملا برادر مخالف حملات انتحاری بود، اما از بمب‌گذاری‌های کنار جاده‌ای حمایت جدی می‌کرد.

منابع دولت افغانستان به این باورند که ملا ذاکر و ملا منصور از جمله فرماندهان طالبان هستند که از دور شدن ملا برادر از صحنه سیاسی و نظامی، سود برده‌اند.

به گفته این منابع، ملا ذاکر تلاش دارد که با گرفتن جای ملا برادر در مناطق جنوبی افغانستان، رهبری طالبان را در این مناطق به دست گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,