Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
نجفی: کسانی که در انتخابات گذشته مرتکب تقلب شدند برکنار شده‌اند

«تدابیر جدی برای انتخابات پارلمانی افغانستان »

2010 March 26

کمیسیون انتخابات افغانستان از اقداماتی برای بهبود روند نظارت بر انتخابات پارلمانی این کشور خبر داده است.

پس از مناقشاتی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست سال گذشته میلادی روی داد، در مورد نحوه برگزاری و تضمین شفافیت لازم در دومین انتخابات پارلمانی پس از سقوط رژیم طالبان نگرانی‌هایی مطرح شده بود که کمیسیون انتخابات در صدد پاسخ‌گویی به آن‌ها برآمده است.

مجلس نمایندگان افغانستان در آخرین روز اجلاس خزانی سال گذشته خود بر انجام اصلاحات در کمیسیون انتخابات تاکید کرد. اخیرن فرستاده ویژه سازمان ملل متحد هم ایجاد «تغییرات بزرگ و سازنده» در کمیسیون انتخابات را مورد تاکید قرار داد.

داوود علی نجفی، رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات روز پنج‌شنبه، ۵ فروردین در نشست خبری گفت: «بر اساس آن‌چه که در حیطه صلاحیت‌های کمیسیون است، ما تدابیر جدی را در نظر گرفته‌ایم».

آقای نجفی افزود: «بر اساس درس‌ها و تجاربی که از انتخابات گذشته (ریاست جمهوری) آموخته‌ایم، تلاش خواهیم کرد که نقاط ضعفی که مربوط به کمیسیون بود و حد‌اقل در حیطه صلاحیت کمیسیون بود، اصلاح شود.»

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادعاهای متعددی در باره تقلب وسیع مطرح شد و در پی بررسی‌هایی در این زمینه به عمل آمد، کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی بخش بزرگی از آرای این انتخابات را باطل اعلام کرد.

بخش عمده از آرایی که باطل اعلام شد، به نفع حامد کرزی شمارش شده و در نتیجه، در شمارش مقدماتی وی برنده انتخابات در دور اول اعلام شد.

با دریافت و رسیدگی به شکایات، کمیسیون انتخابات بخشی از آرای حامد کرزی را باطل کرد و باعث شد تا شمار این آرا به زیر حد نصاب پنجاه درصد تنزل کند و برگزاری دور دوم انتخابات را الزامی سازد.

عبداله و کرزی

در دور دوم، عبداله عبداله، رقیب آقای کرزی، از شرکت در انتخابات انصراف داد و در نهایت، حامد کرزی به عنوان برنده نهایی انتخابات اعلام شد.

رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات تقویت روند نظارت بر انتخابات را یکی از راه‌کارهای جلوگیری از تقلب و برگزاری انتخاباتی شفاف دانست و گفت که نظارت بر انتخابات به روی ناظران داخلی و بین‌المللی، احزاب

در عین حال، آقای نجفی برکناری مدیران ارشد کمیسیون انتخابات را از صلاحیت‌های رییس جمهوری دانست و از اظهار‌نظر در این مورد خودداری کرد.

پیش از این رقبای انتخاباتی آقای کرزی و شماری از اعضای مجلس نمایندگان مدیران ارشد کمیسیون انتخابات را مورد انتقاد قرار داده بودند.

بر اساس جدول زمانی که از سوی کمیسیون انتخابات منتشر شده، انتخابات پارلمانی در ۱۸ سپتامبر برگزار خواهد شد و نتایج آن در روز ۳۰ اکتبر اعلام خواهد شد.

بر اساس این جدول زمانی از ۳۱ فروردین تا ۱۴ اردیبهشت به عنوان زمان ثبت نامه نامزدهای انتخابات در نظر گرفته شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,