Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
پرسه اجتماعی – سفرهای نوروزی – راهنمایان تور – 2

«مسافران یک‌بار مصرف»

2010 March 29

سمین / رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

در ادامه پرسه‌های نوروزی باز هم به سفرهای نوروزی پرداختم و از آن‌جا که در دل راهنماهای تور خیلی زیاد است و این گروه افرادی هستند که به طور مستقیم بیشترین ساعت‌های سفر را با مسافران می‌گذرانند در این برنامه باز هم پای صحبت یک راهنمای تور می‌نشینم. ماندانا که 3 ، 4 سالی است در زمینه تورهای خارج از کشور به‌ویژه در روزهای تعطیلات نوروزی به طور مستمر فعالیت می‌کند، می‌گوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این راهنمای تور معتقد است هر تور یک سری مشکلات و مزایایی دارد: «برای یک تورلیدر مدیریت یک گروه به‌طور معمول 40 نفره به تنهایی کار مشکلی است مگر این‌که گروه همراهی و هم‌کاری کند. در غیر این‌صورت این کار مشکلی است چراکه هریک از مسافران دارای روحیه و سلیقه‌های متفاوتی هستند و به‌طور معمول همه می‌خواهند به خودشان خوش بگذرد و فکر بقیه را هم نمی‌کنند.

اما در عین‌حال گروه‌هایی هستند که بسیار باگذشت و همراه هستند و از کمبودها و نواقص چشم‌پوشی می‌کنند. حالا این هنر تورلیدر است که بتواند با یک روانشناسی و گشاده‌رویی همه این‌ها را جمع کند.

اما سفرهای گروهی برای مسافران این مزیت‌ها را نیز دارد که می‌توانند دوستان جدیدی را بیابند و گاهی در هم ریشه‌هایی را پیدا می‌کنند و یا حتا باهم برنامه‌ریزی می‌کنند برای سفرهای بعدی.»

او تاکید می‌کند: «یکی از مشکلات سفرهای خارجی برنامه‌ریزی غیراصولی آژانس‌های مسافرتی است. پروازهای متعدد و ترانزیت‌های طولانی‌ که به ویژه برای سالمندان و خانواده‌های بچه‌دار بسیار سخت است، عدم هماهنگی آژانس با هتل برای رزرو اتاق‌های مورد درخواست مسافران، یا اشتباه‌های کارکنان هتل در مورد اتاق‌ها از جمله مشکلات سفر است.

ازسوی دیگر گاهی چمدان‌های مسافران دیر می‌رسند و این تورلیدر است که باید پی‌گیری کند تا آن‌ها را به دست مسافر برساند.»

او می‌افزاید: «آژانس در برنامه‌ریزی باید به نظر و سلیقه‌های مسافران توجه کند. یک آژانس موفق نباید به مسافر به عنوان مسافر یک‌بار مصرف نگاه کند.

من به عنوان یک تورلیدر همیشه اعتراض‌ها و انتقادها را انتقال می‌دهم به آژانس اما کم‌تر پیش می‌آید که به این انتقادها ترتیب اثر داده شود و توجهی به آن شود.

اما این وظیفه تورلیدر است که چنین چیزهایی را انتقال دهد البته این تورلیدر باید هوای هردو طرف را داشته باشد. یعنی هنری داشته باشد که هر دو طرف را راضی کند چون کاری است که شده و زمان را نمی‌توان به عقب برگرداند، نمی توان پول را پس گرفت یا برنامه‌ریزی دیگری کرد پس باید از هنر روانشناسی، مردم‌داری و روابط عمومی استفاده کرد تا به مسافر کمک کنیم که این چندروزی که هست به جای آن که به این مشکلات فکر کند در مقصد به او خوش بگذرد.»

ماندانا گروه‌های بازنشستگان را یکی از بهترین گروه‌ها می‌داند که بسیار در وقت و زمان منظم هستند و هم‌کاری خوبی در تور دارند. و این روحیه آنان را قابل ستایش می‌داند.

او هم‌چنین می‌گوید: «یک تورلیدر تا عاشق کارش نباشد نمی‌تواند این کار را انجام دهد. چراکه کار یک تورلیدر خدمات رسانی است و او در تور است تا کمک کند به مسافر خوش بگذرد و هرکاری از دستش بر بیاید انجام دهد. به راهنمای بی‌تفاوت نباید گفت راهنما.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,