Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
دهم فروردین - سی‌ام مارس

«تقویم تاریخ دهم فروردین ماه»

2010 March 30

مریم / رادیو کوچه

marayam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 1120 میلادی – آغاز پادشاهی «منوچهر دوم» بر منطقه شروان را دهم نوروز نوشته‌اند. پدر او فریدون‌شاه در جنگ با گرجیان کشته شده بود. شروان منطقه ساحلی دریای مازندران در قفقاز بود. ساسانیان همواره یکی از ژنرال‌های ایران را به حکومت این منطقه می‌گماردند تا از منطقه «دربند» در قفقاز در برابر مهاجرت اقوام غیر آریایی و نیز مهاجمان پاسداری کند. شروانشاهیان تا پایان کارشان در سال 1500 میلادی پیرو آیین زرتشت بودند و به قوانین و آداب عهد ساسانیان وفادار مانده بودند.
 • 1902 میلادی – میان ایران و انگلستان در مورد تکمیل خط تلگراف «اروپا – هندوستان» توافق حاصل شد. این خط از خاک ایران می‌گذشت. قبلن امتیاز کشیدن خط تلگراف به «ژولیوس رویتر» موسس یهودی خبرگزاری انگلیسی رویترز، واگذار شده بود که ناصرالدین شاه در سال 1888 میلادی به دلیل تعلل رویتر در رعایت شرایط و کشف تقلب در انشا قرارداد، آن را لغو کرد و در عوض امتیاز چاپ اسکناس ملی ایران و تاسیس بانک را به او داد.
 • 1912 میلادی –  نیروهای روسیه به فرماندهی سرهنگ «روکوف» در شهر مشهد مرقد امام رضا را به توپ بستند. از مندرجات روزشمار تاریخ معاصر ایران تالیف باقرعاقلی چنین برمی‌آید که در این تیراندازی به ساختمان مرقد آسیب وارد آمد و دست کم دویست تن کشته شدند. در این میان به خزانه مرقد نیز دست‌برد زده شد.
 • 1313 خورشیدی – در تهران پنج تن از سران ایل‌های بختیاری، بویراحمدی، ممسنی و قشقایی که در دادگاه نظامی محاکمه شده بودند اعدام شدند. یک اعلامیه رسمی نشان می‌داد که گروهی دیگر از بزرگان این ایل‌ها هم به زندان محکوم شده بودند. این عده قبلن به اتهام نافرمانی، عملیات مسلحانه بر ضد دولت و برهم زدن نظم عمومی دست‌گیر و در بازداشت بودند.
 • 1326 خورشیدی – «قاضی‌محمد» که با استفاده از فرصت ادامه استقرار نیروهای شوروی در ایران و باحمایت این دولت در مهاباد حکومت خودمختار اعلام کرده بود در همان‌جا اعدام شد. با او، دوتن از همدستانش، سیف قاضی و صدر قاضی نیز اعدام شدند. این سه تن و گروهی دیگر در دی‌ماه 1325 در دادگاه نظامی به اتهام تجزیه‌طلبی و اقدام مسلحانه بر ضد ایران  محاکمه و محکوم شده بودند.
 • 1912 میلادی – «کارل می» Karl May داستان‌نویس آلمانی در 70 سالگی پس از انتشار 70 داستان درگذشت. دامنه و نیروی خیال این نویسنده زبان‌زد است. برای مثال، او بدون این‌که قبلن از صحرای اعراب و یا مساکن سرخ‌پوستان آمریکا دیدن کند در داستان‌های خود چنان اوضاع را تشریح کرده است که خواننده پس از بازدید از محل، در درستی آن‌چه را که خوانده تردید نمی‌کند.
 • 1925 میلادی – «رودولف اشتاینر» فیلسوف اتریشی در سویس درگذشت. وی در 1861 در ناحیه‌ای از کرواسی امروز که در آن زمان گوشه‌ای از اتریش بود به دنیا آمده بود و به این لحاظ بیوگرافی‌نویسان او را فیلسوف اتریشی نوشته‌اند. بررسی و پژوهش‌های او در زمینه آنتروپوزوفی و ارتباط روح با دید و تجربه انسان است. وی معرف روش واحدی برای بررسی این سه عنصر است.
 • 1903 میلادی –  به‌ علت خشک‌سالی، ریزش آب از آبشار «نیاگارا» قطع شد.
 • 1387 خورشیدی –  «فریدون آدمیت» دیپلمات بازنشسته و تاریخ‌نگار معاصر در 87 سالگی درگذشت. وی تالیفات متعددی دارد و عمدتن در زمینه جنبش‌هایی که به مشروطیت ایران انجامید و دورانی که وی آن‌را عصر روشن‌فکری خوانده است. آدمیت کتابی هم درباره «امیرکبیر» و ایران عصر او نوشته است.
 • ۱۸۶۷ میلادی – ایالات متحده، «آلاسکا» را به مبلغ ۷ میلیون دلار از روسیه خریداری کرد.
 • 1853 میلادی – «ونسان ویلم ون‌گوگ» یا «فینسنت فان‌خوخ» نقاش نام‌دار هلندی به دنیا آمد. او در زمان حیاتش در گمنامی کامل به سر می‌برد. از آثار برجسته وی «سیب‌زمینی خورها، پرتره‌ی دکتر گاشه و گل‌های آفتاب‌گردان» را می‌توان نام برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,