Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
با آغاز ماه رمضان

«ضیافت الهی در غربت»

2009 August 24

20090824-ramezan-soroushسروش / رادیو کوچه

ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما واجب شده همان طور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود، شاید با تقوا شوید.«قرآن کریم»

از روز شنبه 22 آگوست،  ماه رمضان ( ماه نهم هجری قمری) در کشورهای مسلمان آغاز گردیده است. رمضان در اسلام یک مناسبت مذهبی است که مسلمانان معتقدند قرآن در این ماه بر پیامبر اسلام فروآمده‌است.

voice-logo

رمضان واژه‌ای عربی است که از سه حرف اصلی «رم‌ض» ساخته‌شده‌است. الرمض به معنای شدت تابش خورشید بر سنگریزه است.
می‌گویند چون به هنگام نام گذاری ماه های عربی، این ماه در فصل گرمای تابستان قرار داشت، ماه «رمضان» نامیده شد، ولی از سوی دیگر، «رمضان» از اسماء الهی است.این ماه به عنوان خجسته ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته‌ می‌شود. از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا نیز نامبرده می‌شود.

در قرآن، به طور مستقیم به کسانی که ایمان آورده‌اند دستور داده شده که در این ماه روزه بگیرند. روزه عبادتی است که انسان برای انجام فرمان خدا از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن و چیزهایی که روزه را باطل می‌کند خودداری نماید.

در این ماه مسلمانان با خودداری از خوردن وآشامیدن،  سعی می‌کنند با کنترل هیجان‌های خود تزکیه نفس را تمرین وملکه خود کنند.

روزه قدمتی چند هزار ساله دارد. تمام ادیان از جمله مسیحیت، یهودیت، اسلام و ادیان شرقی دیگر روزه را راهی برای نزدیکی و ارتباط با خدا می دانند.

مسلمانان با خودداری از خوردن و آشامیدن،  سعی می‌کنند با کنترل هیجان‌های خود تزکیه نفس را تمرین و ملکه خود کنند

در کشور مالزی هم مانند سایر کشورهای مسلمان این ماه را گرامی می‌دارند و مردمان آن روزه می‌گیرند. بخش عمده‌ای از ایرانیان مقیم مالزی را دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های مالزی تشکیل می‌دهند که تعداد آن‌ها نزدیک به 10 هزار نفر است که در بیش از 16 دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.  برای آشنایی با فرهنگ روزه‌داری در این ماه با سه ایرانی مقیم مالزی گفت وگویی انجام داده‌ام.

مهدی دانشجوی ایرانی است که حدود 3سال در مالزی زندگی کرده و تاکنون 2 ماه رمضان را پشت سر گذاشته است. او درباره‌ی ماه رمضان و آداب آن چنین میگوید: «کسانی که در مالزی زندگی می‌کنند دارای ملیت‌های مختلف هستند و چیزی درباره ی این آیین مسلمانان نمی‌دانند. در این‌جا فقط مالایی‌ها،ایرانی‌ها و عرب‌ها روزه می‌گیرند. در ماه رمضان بازارچه‌های مخصوصی مشغول به فعالیت می‌شوند که غالبن وظیفه تهیه غذای اسلامی و فروش کتاب‌های مذهبی و دیگر اقلام مورد نیاز مسلمانان را بر عهده دارند.»

مهدی هم‌چنان از برگزاری مراسم‌ مذهبی ایرانیان در این ماه یاد کرده و می‌گوید: «پیشنهاد می‌کنم ایرانیان  مکانی را در نظر بگیرند و برای افطار و مراسم‌ شب‌های احیا و ختم قرآن دور هم جمع شوند.»

بهنوش یکی از کسانی است که حدود 2 سال در مالزی زندگی می‌کند. از او در خصوص روزه و روزه‌داری در این کشور پرسیدم. وی می‌گوید: «در این‌جا مردم به روزه خیلی اهمیت می‌دهند. حتا کسانی که در ماه‌های قبل نماز نمی‌خواندند در این ماه روزه می‌گیرند و نماز می‌خوانند. البته در اینجا مراسم‌ مختلفی دارند که کمی با ایران متفاوت است. در ایران سه شب به عنوان شب احیا است اما در این‌جا فقط یک شب و در آن یک شب بر خلاف ایرانی‌ها که دعای جوشن کبیر را می‌خوانند این‌ها فقط قرآن می‌خوانند و بیشتر به شادمانی کردن مشغولند.»

وی درباره‌ی آداب و اخلاق مردم در این ایام می‌گوید: « از نکات جالبی که این‌جا قابل مشاهده است رعایت حفظ حال روزه‌داران از سوی افراد غیر مسلمان مانند چینی‌ها و هندی‌ها و … هست. آن‌ها با این‌که ممنوعیتی برای خوردن و آشامیدن ندارند اما سعی می‌کنند در حضور مسلمانان روزه‌دار نخورند و نیاشامند.»

یکی دیگر از کسانی که در مالزی تجربه‌ی 2 ماه رمضان را دارد حسین است. او در خصوص محاسن و معایب این ماه چنین می‌گوید: «این خیلی خوب است که ما در سال یک ماه فقیران و مستمندان  را یاد کنیم. هم‌چنین به دلیل دوری از گناه ما روح خود را تزکیه می‌کنیم و با شرکت‌ در مراسم‌ مذهبی به آرامش می‌رسیم و این امکان در طول سال کم‌تر پیش می‌آید اما این ماه معایبی هم دارد. من خودم روزه می‌گیرم اما به نظر من و طبق سخن برخی پزشکان برنامه‌ی غذایی در این ماه مختل می‌شود و این باعث ضعف و تحلیل شدید قوای جسمانی فرد می‌شود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|