Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
دوازدهم فروردین - اول آوریل

«تقویم تاریخ دوازدهم فروردین»

2010 April 01

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1941 میلادی – «رشیدعالی الگیلانی» ناسیونالیست عراقی و سیاست‌مداری که از سیاست‌های آلمان ناسیونال سوسیالیست هواداری می‌کرد، در چنین روزی با کمک واحدهای نظامی، چهار افسر ارشد و حمایت مفتی فلسطین در عراق، کودتا کرد و با فراری دادن نایب‌السلطنه این کشور به سفارت آمریکا در بغداد، زمام امور عراق را به‌دست گرفت. وی پیش‌تر هم دوبار نخست‌وزیر عراق بود.
  • 1906 میلادی – امروز زادروز «الکساندر سرگویچ‌یاکوف‌لف» (A.S.Yakovlev) قهرمان‌ سوسیالیستی و سازنده هواپیماهای روسی «یاک» است که 86 سال عمر کرد و عضو آکادمی علوم شوروی بود در آغاز کار گلایدر (هواپیمای بدون موتور) و سپس هواپیمای بسیار سبک ساخته بود و سپس به ساختن یاک دست زده بود. یاک قسمت نخست نام اوست که بر انواع هواپیماهای طراحی شده توسط وی گذارده شده است.
  • 1854 میلادی – از این روز داستان «اوقات سخت» نوشته «چارلز دیکنز» به‌صورت پاورق در مجله آغاز شد و الگو قرار گرفت. زیرا که از آن پس، پاورق کردن داستان در مجله‌ها به‌صورت امری عادی درآمد. این پاورق‌نویسی یک قرن بعد پایان یافت و مجله‌ها به‌جای آن، به انتشار داستان‌های کوتاه پرداختند که هنوز ادامه دارد.
  • 527 میلادی –  «ژوستین» امپراتور روم شرقی (معاصر قباد ساسانی) برادرزاده‌اش «ژوستی نی‌ان» را ولی‌عهد امپراتوری اعلام و از همین روز در حکومت با خود شریک کرد. ژوستین یکم نگران گسترش عقاید سوسیالیستی مزدک به قلمرو روم بود. او می‌دانست که «ژوستی نی‌ان» مخالف نظر مزدک و هرگونه فلسفه برابری انسان‌ها و دمکراسی است. با انتخاب ژوستی نی‌ان به ولی‌عهدی روم، فلسفه‌دان‌ها و روشن‌فکرهای قسطنطنیه که بیشتر یونانیان بودند، به‌تدریج به ایران پناهنده شدند و در دوران خسرو انوشیروان در مدرسه‌های عالی ایران به تدریس پرداختند. ژوستی نی‌ان پس از گرفتن زمام قدرت به دست، آکادمی یونانی قسطنطنیه (استانبول) را تعطیل کرد.
  • 1789 میلادی – مجلس نمایندگان تازه تاسیس ایالات متحده، در نخستین جلسه‌اش که در شهر نیویورک برگزار شده بود، «فردریک کنراد موهلنبرگ» (Frederick Conrad Muhlenberg) که یک آلمانی‌تبار بود را به ریاست خود برگزید و عنوان او را به‌مانند پارلمان انگلستان، «سپیکر» (Speaker) یعنی زبان مردم گذارد.
  • 2002 میلادی – پارلمان هلند «یوتنیژیا» (Euthanasia) به مفهوم «مرگ راحت» را در این کشور قانونی کرد. پیش از آن در برخی از نقاط جهان مرگ داوطلبانه با کمک دکتر تجربه شده بود، ولی این عمل جز در سویس از سال 1937، در کشورهای دیگر با مخالفت روبه‌رو شده است. یوتنیژیا در استرالیا، در یک ایالت قانونی شده بود که پارلمان کل، آن را باطل کرد.
  • 1939 میلادی – در اواخر عمر جنگ داخلی سه‌ساله و خونین اسپانیا که حاصل درگیری چپ‌ها و راست‌های جهان غرب بود، به سود راست‌گرایان پایان یافت و «فرانسیسکو فرانکو» دیکتاتور این کشور شد.
  • ۱۹۷۹ میلادی – استقرار «حکومت جمهوری اسلامی» در ایران به‌طور رسمی توسط «آیت‌اله روح‌اله ‌خمینی» اعلام شد.
  • 1546 میلادی – «تیکو براهه» ستاره‌شناس و ریاضی‌دان دانمارکی متولد شد. براهه در آلمان تحصیل کرد و در زادگاهش دانمارک ضمن تحقیق، ستاره جدیدی در صورت فلکی ذات الکرسی کشف کرد. تیکو براهه در جزیره‌ای کوچک رصدخانه‌ای تاسیس کرد و مدت 20 سال در آن‌جا به تحقیق و رصد آسمان پرداخت. وی با تکمیل ابزار رصد و به‌جای گذاشتن نتیجه‌های درخشان و مهم درباره امور رصد ستارگان و سیاره‌ها، راه را برای کشف‌های دانش‌مندان بعدی هموار کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,