Saturday, 18 July 2015
03 August 2021

«گزیده اخبار مطبوعات شنبه افغانستان»

2010 April 03
هانیه / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • اراده

روزنامه اراده در مورد اظهارات اخیر رییس جمهور کرزای در مورد مداخله خارجی‌ها در امور انتخابات افغانستان نوشته است که روابط غرب و کرزای در اوج تنش‌ها قرار دارد.‌
این روزنامه در جای دیگری از استراتژی پاکستان در منطقه و به‌خصوص افغانستان یاد‌آوری کرده و نوشته است که پاکستان به استراتژی جدیدی رو آورده است.

  • انیس

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله امروز خود از همکاری بین‌المللی در زمینه مشروعیت بخشیدن به نظام کنونی در افغانستان سخن گفته است.
مقاله‌نویس نقش همکاران بین‌المللی افغانستان را در بحران مشروعیت در این کشور بررسی کرده  و گفته است که جهانیان به خاطر نداشتن اطلاعات درستی از فرهنگ و نیاز‌های افغان‌ها، بهانه‌های زیادی را به خاطر بدنام کردن دولت به دست مخالفین دادند.

  • ویسا

روزنامه ویسا نیز در مورد اظهارات رییس جمهور افغانستان‌‌ گفته است که سخنان آقای کرزای انعکاس دهنده برخی مسایل به هم پیوسته بوده است.
این روزنامه نوشته است که سفر‌های رییس جمهور به ایران و چین، دیدار اوباما از کابل و هم‌چنین بحث رد‌شدن فرمان رییس جمهور در خصوص انتخابات، همه با هم  ‌مرتبط بوده‌اند و منجر به بیان ‌این اظهارات و سخنان شده است.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی سخنان‌ کرزای را از دید دیگری‌ بررسی کرده‌ است، مقاله‌نویس گفته است که در اصل، دنیا و به خصوص ایالات متحده امریکا با برنامه آشتی و مصالحه حکومت افغانستان موافق نیست و این مساله در ابهام قرار دارد، و  یک تقابل تازه‌ای ایجاد شده است.
این روزنامه در عین حال واکنش ایالات متحده و معاون سابق فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان را نیز در مورد این اظهارات منتشر کرده که اظهارات رییس جمهور کرزای را رد کرده‌اند.

  • هیواد

هیواد نیز در مورد سخنان رییس جمهور کرزای  گفته است که افغان‌ها هیچ‌گاهی دست‌اندازی‌ها و مداخله بیگانگان را نمی‌توانند تحمل کنند.

  • سرنوشت

روزنامه سرنوشت نیز در مورد اظهارات ‌کرزای مطلبی را منتشر کرده ‌و برخی از این اظهارات را که بیشتر به مساله مداخله خارجی‌ها اشاره دارد، با عنوان درشتی در بالای صفحه اول خود به نشر رسانده است.
این روزنامه در سرمقاله شماره امروز خود مساله رد قانون انتخابات افغانستان را مورد بررسی قرار داده و پرسیده است که راه‌های جلوگیری از آن چه چیزهایی است.
روابط افغانستان و چین و هم‌چنان امکانات سرمایه‌گذاری آن کشور در افغانستان نیز از دیگر مطالب روز نامه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,