Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
برناما:

«سفیر ایران منتظر برقراری ارتباط با مالزی است»

2010 April 04

رادیو کوچه

دکتر محمد‌مهدی زاهدی سفیر جدید ایران در مالزی منتظر است تا رابطه قوی‌تری میان ایران و مالزی برقرار شود چرا که می‌تواند به نفوذ بیشتر هر دو کشور در جهان اسلام و در سطح بین الملل کمک کند.

سفیری  که اواسط هفته گذشته استوارنامه خود را تقدیم پادشاه مالزی کرده بود اظهار کرد: «هر دو کشور مسلمان ایران و مالزی همیشه دست‌در‌دست هم در چارچوب مسایل بین‌المللی جهان اسلام نقش موثری ایفا کردند.»

به گزارش رادیو کوچه از مالزی وی در مصاحبه اخیر خود با برناما گفت: «من بسیار خوشحال هستم که به اطلاع برسانم همکاری و روابط  دوجانبه ما در تمام زمینه‌ها هم در مسایل بین‌المللی و هم در مسایل کاری بین دو کشور اسلامی بسیار نزدیک به یک‌دیگر و خوب است‌.

زاهدی اظهار امیدواری کرد که این رابطه بیشتر تقویت شود تا هر دو کشور بتواند در جهان اسلام و هم‌چنین در مسایل جهانی نفوذ بیشتری داشته باشد.

معلم ریاضیاتی که به سیاست‌مدار تبدیل شد به عنوان سفیر، اولویت اول خود را تقویت روابط اقتصادی اعلام کرد و گفت: «تمام تلاش خود را انجام می‌دهم تا موافقت‌نامه‌هایی که قبلن میان دو کشور امضا شد را پیاده کنم.»

از دیگر زمینه‌هایی که او قصد گسترش آن را دارد می‌توان به گردش‌گری‌، علم و تکنولوژی و همکاری‌های فرهنگی اشاره کرد.

وی گفت: «شباهت‌های بسیاری در فرهنگ دو کشور وجود دارد و از آن جایی که  هر دو کشور اسلامی هستند مشترکات بسیاری از لحاظ مذهب نیز با هم دارند. همین‌طور بخاطر قرار گرفتن هر دو کشور در سرزمین شرق از لحاظ مهمان‌نوازی و چگونگی پذیرایی از مهمان نیز با هم هم‌سو هستند.»

دکتر زاهدی در پاسخ به این پرسش که آیا هیچ برنامه تبادل فرهنگی بین مالزی و ایران برای پیش‌برد رابطه فعلی وجود دارد‌، گفت: «در پیش‌نویس همکاری‌های فرهنگی که پیش از این بین دو کشور رد و بدل شد تصوراتی در نظر گرفته شد و امید است که این پیش‌نویس به زودی نهایی شود.»

او گفت: «تصویب این پیش‌نویس بسیاری از زمینه‌ها مانند تبادل دانشگاهیان‌، افسران‌، گروه‌های فرهنگی تحت‌پوشش‌، برگزاری جشن‌های یک‌دیگر و هم‌چنین برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی را تحت پوشش قرار می‌دهد. وقتی همه این‌ها نهایی و به مرحله اجرا درآمد‌، دروازه برای ارتباط بیشتر و همکاری فرهنگی میان دو کشور باز است. در یک چارچوب زمانی خاص پیش‌نویس، نهایی و اجرا  می‌شود به محض این که امکان‌پذیر شد از طرف ما همه چیز آماده هست و ما منتظر طرف دیگر می‌باشیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,