Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
در پی شیوع دوباره آنفولانزا در مالزی؛

«زن باردار مرد، اما پزشکان کودک را نجات دادند»

2010 April 04

رادیو کوچه

با توجه به شیوع دوباره آنفولانزا و مرگ چند نفر در مالزی اما وزیر بهداشت این کشور وضعیت را عادی توصیف می‌کند و از مردم می‌خواهد که وحشت نداشته باشند.

زن باردار 29 ساله مالزیایی به خاطر ابتلا به ویروس آنفلوانزا (H1N1) مرده است اما پزشکان توانسته‌اند بچه‌اش را نجات دهند. خوشبختانه کودک به H1N1 مبتلا نشد و هم اکنون در واحد مراقبت‌های ویژه بستری است.

به گزارش رادیو کوچه از مالزی و به نقل از سایت روزنامه انگلیسی زبان استار وزیر بهداشت داتوک  سری  لیو تیونگ لای گفت: «دختر بچه در شرایط  ثابت و پایدار قرار دارد.» زن ، که در هفته 36 بارداری خود بود‌، دو روز پس از مرگ مادر 54 ساله‌اش بخاطر ویروس H1N1 مرده است. آن‌ها سه‌شنبه گذشته بستری شده بودند.

لیو روز گذشته در بیانیه‌ای گفت: «زن زودتر از موعد نشانه‌هایی از علایم درد جنینی را نشان داده است او روز جمعه  بخاطر ابتلا به سندرم تنفسی فوت کرد.» مادرش نیز با دیابت کنترل نشده‌ایی روبرو بود که منجر به تولید اسیدوز متابولیک شدید در بدنش شد این موضوع باعث عفونت و نارسایی کلیه در مادر شد.

وزیر بهداشت گفت: «اشعه ایکس هیچ علایمی از ذات‌الریه که به H1N1 مربوط بود نشان نداد. مرگ زن سال‌مند در چهارشنبه ناشی ازعوارض بیماری دیابت بود. اما لیو در کنفرانس مطبوعاتی بیمارستان کوالا کوبو بارو مرگ این دو نفر را به علت عوارض H1N1 تایید کرد.

وی افزود: «این دو مرگ نشان داد که ابتلا افراد به بیماری‌های مزمنی مانند آسم‌، دیابت و بیماری‌های ریوی خیلی مهم است و اگر آن‌ها علایم آنفولانزا مانند تب بالا (بیش از 38  درجه)‌، سرفه و سردرد را حس کردند باید فورن به دنبال درمان باشند. او از عموم خواست که از دو مورد فوتی جدید H1N1 وحشت نداشته باشند. وی گفت: این شیوع نسل دوم H1N1 نیست بلکه نشانه ای از افزایش موارد ابتلا به آنفولانزا به مانند یک بیماری یا عوارض H1N1 می باشد.

لیو گفت: وزارتخانه متبوعه اش در خصوص وضعیت کشورهر چهارشنبه اقدام به صدور بیانیه و یا برگزاری کنفرانس مطبوعاتی خواهد کرد. وی همچنین به بیمارستان ها و پزشکان کشیک متذکر شد که به هر گونه موارد مشکوک به H1N1 توجه بیشتر داشته باشند.

او گفت : سه تا چهار روز اول مهم هست من می خواهم تمام پزشکان بیمارستانها مراقب باشند و بلافاصله در صورت مشاهده چنین مواردی وارد عمل شوند. وی افزود : «تا ساعت 5 بعد از ظهر روز جمعه ، 351 بیمار مبتلا به آنفولانزا در بیمارستانهای کشور تحت درمان هستند.»

وی تاکید کرد: «از این تعداد 28 مورد تایید شده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,