Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
در غزه انجام شد

«دیدار یک گروه یهودی با رهبران حماس »

2009 July 18

بی بی سی – چهار عضو یک گروه مذهبی یهودی که با موجودیت اسرائیل مخالف هستند، در غزه با رهبران گروه فلسطینی حماس دیدار کرده اند.

این افراد، عضو گروه یهودی ارتودوکس ناتورای کارتا هستند. آنها در غزه با اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس دیدار داشته اند.

این گروه یهودی که پیروان کمی دارد، معتقد است که تشکیل یک کشور یهودی تنها توسط “منجی موعود” امکان پذیر است و به همین خاطر موجودیت کشور اسرائیل را زیر سئوال می برند و از دشمنان آن حمایت می کنند.

سران این گروه با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز دیدارهایی داشته و در کنفرانس ضد هولوکاست در تهران شرکت کرده اند.

اسماعیل هنیه در این دیدار با استقبال از سفر آنها به غزه گفته است که حماس نه یهودیان، بلکه ایدئولوژی صهیونیسم را رد می کند.

خاخام ایسرائیل وایس نیز در این دیدار گفته است که او و همراهانش، درد و رنج فلسطینی ها را احساس می کنند و با آنها همدرد هستند.

او تاکید کرده که “این سرزمین شماست که به طور غیرقانونی و ناعادلانه توسط افرادی که به نام یهودیت آن را به سرقت بردند، اشغال شده است.”

اسرائیل تحریم های سفت و سختی علیه غزه اعمال کرده و سفر به آن از طریق گذرگاه های مرزی اسرائیل با غزه ممنوع است. این گروه از طریق مرز مصر وارد غزه شدند.

ناتورای کارتا حدود هفتاد سال پیش در بیت المقدس تاسیس شد و در زبان کهن آرامی به معنای “نگهبانان شهر” است.

گفته شده که چند صد تا چند هزار نفر در این گروه عضو هستند و اعضای آن در اسرائیل، آمریکا و بریتانیا به سر می برند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|