Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«کشف ژن کچلی ارثی»

2010 April 17

دانشمندان توانستند ژنی را که باعث کچلی ارثی می‌شود کشف کنند و به این ترتیب امیدهای تازه‌ای برای درمان ریزش موی این افراد به وجود آمده است.

دانشمندان توانستند یک جهش ژنی را کشف کنند که منجر به نازک شدن مو می‌شود و حتا می‌تواند تاثیرات خود را از سنین کودکی آغاز کند.
تحقیقات نشان می‌دهد ژن APCDD1 باعث کوچک‌شدن فولیکول‌های مو شده که این عامل در نهایت منجر به نازک‌تر شدن موهای سر می‌شود.
بعد از این کشف تیم تحقیقاتی از دانشگاه کلمبیا امیدوار است بتواند راهی برای درمان ریزش موی ارثی در افرادی که از این عارضه رنج می‌برند پیدا کند. در این بیماران معمولن موها از سنین جوانی شروع به نازک شدن و ریختن می‌کند و دانشمندان معتقدند توانستند ژنی را که باعث این موضوع می‌شود شناسایی کنند.
هم‌چنین پژوهش‌گران موسسه ملی ژنتیک در توکیو نیز در حال تحقیقات روی ژن دیگری به نام Sox21 هستند که می‌تواند به حفظ موی سر و جلوگیری از ریزش آن کمک کند.

این افراد  متوجه شدند زمانی که فعالیت این ژن را در موش‌ها متوقف کنند، موش‌ها دچار ریزش موی شدیدی می‌شوند.
امیدهای زیادی وجود دارد که تحقیقات آن‌ها هم بتواند درمان جدید و موثری برای جلوگیری از ریزش مو فراهم کند. تحقیقات قبلی نشان داده است که ریزش موی زودهنگام به سلامت بدن مرتبط است.
بر اساس تحقیقاتی که در مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن انجام شده است مشخص شد مردانی که در سنین جوانی شروع به ریزش مو می‌کنند با احتمال 45 درصد کم‌تر به سرطان پروستات دچار می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,