Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
کوچه مهتابی – از نامه احمدی‌نژاد تا «ایافیالایوکول»

«و از خزان بهار تا قطار ترمز بریده»

2010 April 20

اردوان طاهری/ رادیو کوچه

a.taheri@koochehmail.com

«غبار و خاکستر آتشفشان موسوم به «ایافیالایوکول» در ایسلند به ارتفاع ۱۱ کیلومتر به آسمان برخاسته و حریم هوایی کشورهای شمالی اروپا را پوشانده است. کارشناسان هشدار داده‌اند که ذرات کوچک سنگ، شیشه و شن موجود در غبار و خاکستر آتشفشانی، موجب انسداد موتور هواپیما و از کار افتادن آن خواهد شد. پروازهای بسیاری در حریم هوایی اروپا لغو شده و مسافران در فرودگاه‌ها درمانده‌اند. من که به یاد فیلم‌های هالیوود افتادم.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از زمانی که دوباره «محموداحمدی‌نژاد» به کاخ‌سفید نامه نوشته تا امروز که برخی پروازهای بر فراز اروپا به حالت نیمه عادی بازگشته، اتفاقات زیادی به عنوان خبر، گوش و چشم ما را تسخیر کرده است. خبر توقیف روزنامه «بهار» یا لغو پروانه فعالیت جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب، همه و همه از توفق جریانی تمامیت‌خواه در عرصه سیاسی ایران حکایت دارد که جای بسی تامل خواهد داشت.

تایید حکم زندان «مصطفی‌تاج‌زاده»، «محسن‌میردامادی» و «داوود سلیمانی» هم از همان خبرهای نیمه داغ بود، اما داغ‌ترین خبر که در حد همین آتشفشان نمی‌دانم چه ایسلند، غبارآلود بود و موجب انسداد ذهن من شد، همین نامه‌ی رییس دولت جمهوری اسلامی به کاخ سفید بود که نمی‌دانم چرا باز هم، توسط اهالی کاخ‌سفید رونمایی شد؟!

این آقای «احمدی‌نژاد» تشابه بسیاری به آتشفشان «ایافیالایوکول» دارد. در مدت کوتاهی چندین هزار زلزله کوچک در زیر آتشفشان ایسلندی و در اطراف رییس دولت ایرانی روی می‌دهد. هر دو کم و بیش فوران‎هایی دور از دهانه‌ی اصلی داشته‌اند و سرانجام، فوران اصلی از دهانه‌ی حدود چهار کیلومتری آتشفشان ایسلندی، تمام اروپا را به خاکستر نشاند و رییس دولت جمهوری اسلامی ایران هم با یک فوران احساسات، چنان آتشی به پا می‌کند که خاکستر آن از آسیا تا اروپا و آمریکا را طی می‌کند؛ از چین و روسیه تا آلمان و فرانسه و انگلیس و فراتر، تا ایالات متحده آمریکا. حالا در این میان انگلیسی‌ها هم به کار محبوبیت‌سنجی مشغولند و ایران ما را به عنوان کشوری با «کم‌ترین محبوبیت» در بین 28 کشور جهان معرفی کرده‌اند.[1]

به نظر شما منظور آقای «غفوری‌فرد» همان قطار هسته‌ای ترمز بریده «محموداحمدی‌نژاد» نیست؟

از طرف دیگر، «دکتراحمدی‌نژاد»، که به قول «مهدی‌کروبی»، «مدیریت جهان و کشور [برایش] کم بود [ … و ] اینک قصد مدیریت در حوزه خصوصی خانواده‌ها را [دارد]»،نظر به افزایش زاد و ولد دارد و از هدیه‌ی یک میلیون تومانی به ازای هر نوزاد خبر داده است. داستان حکم جلب «مهدی‌هاشمی»، فرزند «هاشمی‌رفسنجانی» هم به این خبرهای داغ و نیمه‌داغ، اضافه شده و تا جایی پیش رفته که «حسن‌غفوری‌فرد»، عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی، وزیر نیروی دولت «میرحسین‌موسوی» و رییس سازمان تربیت بدنی دولت «اکبرهاشمی‌رفسنجانی» گفته: «در نظام مقدس جمهوری اسلامی، آن‌هایی که نتوانستند خودشان را با نظام و ولی‌فقیه زمان هماهنگ کنند، مجبور به ترک قطار نظام شدند و ما در بین این افراد از رییس‌جمهوری گرفته که بنی‌صدر بود تا آیت‌اله؛ یعنی شریعت‌مداری را به عنوان مصداق داریم.» به نظر شما منظور آقای «غفوری‌فرد» همان قطار هسته‌ای ترمز بریده «محموداحمدی‌نژاد» نیست؟


[1] – نتیجه نظرسنجی سال ۲۰۱۰ سرویس جهانی بی‌بی‌سی در ۲۸ کشور جهان.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,