Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
در پی درخواست شیرین عبادی از دبیر کل سازمان ملل:

«منع ایران از عضویت در شورای حقوق بشر‌»

2010 April 21

شیرین عبادی فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح با ارسال نامه‌ای به  دبیر کل سازمان ملل با اشاره به تخلفات دولت ایران در زمینه حقوق بشر خواستار عدم پذیرش درخواست عضویت جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر شده است.

شیرین عبادی روز سه‌شنبه در نامه‌ی خود خطاب به بان‌کی‌مون گفت: «اگر چه دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون حقوق مدنی‌، سیاسی و کنوانسیون حقوق اقتصادی، اجتماعی و حقوق کودک، ملحق شده است، ولی به تعهدات خود نه در قانون و نه در اجرا عمل نمی‌کند.»

خانم عبادی در ادامه با اشاره به «تخلفات قانونی» تصریح کرد: «موارد متعددی از تبعیض جنسیت و تبعیض مذهب در سال‌های گذشته در ایران دیده می‌شود. متاسفانه برای چنین گروه‌ها و مذاهبی هیچ حقی‌ در قانون منظور نشده و آن‌ها ازکلیه حقوق مدنی، سیاسی، اجتماعی  و فرهنگی‌ خود محروم هستند، حتا از ابتدای انقلاب تا کنون به بهاییان اجازه تحصیل در دانشگاه را نداده‌اند.»

به گفته‌ی این فعال حقوق بشر «پایین بودن سن مسوولیت کیفری و رد گسترده صلاحیت‌ها در انتخابات» یکی دیگر از تخلفات قانونی ایران است.

شیرین عبادی در بخش دیگری از نامه‌ی خود با اشاره به روند سرکوب مخالفان اظهار داشت: «نه تنها روزنامه‌های کثیری را تعطیل کرده‌اند، بلکه تعدادی از سایت‌های خبری اینترنتی را هم فیلتر کرده‌اند. با ارسال پارازیت‌های قوی مانع از پخش تلویزیون‌هایی می‌شوند که به زبان فارسی ‌برنامه اجرا می‌‌کنند از طریق کنترل ایمیل‌ها و تلفن‌ها تعدادی دست‌گیر شده‌اند. دانشجویان ایرانی با کوچکترین انتقاد روانه زندان شده و یا از تحصیل محروم می‌‌گردند. زنان ایران که خواهان تساوی حقوق هستند متهم به براندازی نظام جمهوری اسلامی شده و برای بیش از یک‌صد نفر از آنان پرونده کیفری ایجاد شده است.»

وی در ادامه نوشته است: «کارگران و معلمین به علت شرکت در اتحادیه‌های صنفی و اعتراض به کمبود دست‌مزد متهم به ماجراجویی و اغتشاش شده و تعدادی از آنان در زندان بسر می‌برند و تعداد کثیری نیز شغل خود را از دست داده‌اند.»

نامه شیرین عبادی خطاب به دبیر کل سازمان ملل در حالی منتشر می‌شود که پیش از این جمهوری اسلامی ایران از دبیر کل سازمان ملل متحد دعوت کرده بود برای رای‌زنی پیرامون پرونده هسته‌ای ایران به این کشور سفر کند.

به گفته‌ی کارشناسان سیاسی این دعوت در راستای درخواست عضویت ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل انجام شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,