Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«حرف‌های متناقض واشنگتن تایمز»

2010 April 22

بیانیه NIAC

واشنگتن تایمز در ستون سردبیری خود در روز چهارشنبه صبح سرویس بخش فارسی صدای امریکا را مورد تهمت قرار داد. شبکه‌ای که توسط مسوولان ایرانی مورد بی‌مهری قرار گرفته چون که گزارش‌هایش را به‌نفع دولت کنونی تغییر داده است. به عنوان بخشی از اقدامات بر ضد صدای امریکا، واشنگتن پست  تهمتی هم به NIAC زد.

صدای امریکا با اشاره به NIAC به عنوان یک گروه برجسته ایرانی – امریکایی، به سردبیری واشنگتن تایمز جواب می‌دهد.

جوابیه NIAC به سردبیری واشنگتن تامیز در زیر آمده است:

جوابیه NIAC به ستون سردبیری واشنگتن تایمز در 14 آوریل 2010.

از آن‌جا که به‌طور غیر‌منصفانه توسط تیم سردبیری واشنگتن پست مورد بد‌خواهی قرار گرفته باشیم چیز جدیدی برای NIAC نیست. در بخش سردبیری، در 14 آوریل با عنوان «صدای ملایان»، کارمند آن بخش در واشنگتن تایمز گزارش قبلی خود را با چاپ‌کردن اطلاعاتی نادرست درباره انجمن ملی ایرانیان مقیم امریکا  (NIAC) رد می‌کند. واشنگتن تایمز به‌نظر می‌رسد که با ارتباط دادن هر رفتار NIAC و پای‌مال کردن یکی از اصول بنیادین خود در دموکراسی امریکا و صداقت در خبر‌نگاری یک پس‌رفت جدیدی را متحمل شده است.

در اواخر سال 2009 الی لیک (Eli Lake) از واشنگتن تایمز، با استفاده از مدارکی که در جریان دادگاهی به‌دست آورده بود داستانی در مورد NIAC ساخت و از طریق منبع دیگری در دست‌رس واشنگتن تامیز قرار داد نه  از طریق NIAC. با استفاده از این مدارک دادگاهی، واشنگتن تایمز قضیه‌ای اختصاصی را در صفحه نخست خود آورد.

هنگامی‌که اشتباهات بیشتری در حال پخش‌شدن بود، مقاله لیک حداقل این یک گزارش را با دقت داد که نوشت: «در بین سال‌های 2002 تا 2007، NIAC مبلغی کمتر از 200،000 دلار از کمک‌های دولتی برای کمک به دموکراسی دریافت کرده است تا امکان وجود داشتن سازمان‌های غیر‌دولتی ایرانی را پایه‌ریزی کند.» NIAC این مبلغ را دریافت کرد تا سازمان‌های مربوط به افراد ایرانی‌الاصل را بوجود بیاورد- هیچ‌یک از آن‌ها با رژیم ایران روبه‌رو نشدند و NED  (بنیاد ملی اشاعه دموکراسی) هم کاملن از فعالیت‌های ما با خبر است.

در تناقض با گزارش شخصی منتشر شده در واشنگتن تایمز، کارمند سردبیری مبلغ دریافتی NIAC از NED  که 200،000 دلار بود را تا میلیون‌ها دلار از بودجه فدرال بالا برد. مخصوصن که کارمند سردبیری واشنگتن تایمز نوشت : «ترییتا پارسی (Trita Parsi) رییس انجمن ملی ایرانیان امریکا (NIAC) که میلیون‌ها دلار را از بودجه فدرال برای اشاعه دموکراسی ایران دریافت کرده بود …»

بسیار واضح است که تایمز بر پایه مدارک مالی NIAC در 2002 و بعد از آن که واشنگتن تایمز آن‌ها را در اختیار داشته  و به عنوان بخشی از گزارش تحقیق خود مورد بازدید قرار داده و باوجود‌ی‌که از وضعیت مالی NIAC اطلاع داشته در سردبیری اخیر خود در مورد NIAC اطلاعات اشتباه را به چاپ رسانده است. با جود تعصب نسبت به پخش عقیده اثبات نشده، واشنگتن پست بطور خود‌سر حقایقی را غلط جلوه داده است.

جای تعجب نیست که مقاله‌نویس و کارمند سابق تامیز، دیوید بروک (David Brock)، یک بار در مورد واشنگتن‌تایمز گفته بود که‌: «واشنگتن تایمز توسط سیاست‌مدارانی غیر‌منصف اداره می‌شود که اخلاقیات روزنامه‌نویسی را به پوچی می‌برند.»

هیت سر دبیری واشنگتن تایمز به‌طور واضح با معیار‌های ما برای اجتناب از برخورد نظامی با ایران مخالفت می‌کند و باعث می‌شود که این سوال به‌وجود بیاید که: «آیا کارکنان سردبیری تایمز از روی عمد می‌خواهند اطلاعات غلط در مورد NIAC بدهند؟ اگر این‌طور است آن‌ها در تعقیب چه سیاستی هستند؟

پنج‌شنبه 15 آوریل 2010

منبع

«صدای آمریکا همان صدای جمهوری اسلامی ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,