Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«احتمال حمله نظامی به ایران وجود دارد»

2010 April 22

مدتیست که گزارش‌ها و صحبت‌های مختلفی‌ از مقامات و خبرگزاری‌ها و روزنامه‌‌های خارجی‌ بر اوج‌گیری احتمال حمله به ایران مطرح شده است.

دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز یک‌شنبه گفت: «‌حمله این کشور به ایران تاثیر بزرگی بر به تاخیر‌انداختن برنامه هسته‌ای‌اش خواهد داشت وی افزود اما در حال حاضر، این به عنوان آخرین گزینه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری «‌رویترز»، وی این موضوع را پس از سخن‌رانی در دانشگاه کلمبیا در نیویورک اعلام کرد. دریاسالار مولن تاکید کرد: «تصمیم گیرنده اصلی در این مورد، شخص رییس جمهوری آمریکا است. وی گفت: «‌به نظر من، در حال حاضر، حمله نظامی، آخرین گزینه است». وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هشدار داده این امکان وجود دارد که ایالات متحده تا پنج سال دیگر در تیررس موشک‌های بالستیک ایران قرار بگیرد. یکی از دستیاران دفاعی سابق آمریکا، اخطار داد ممکن است برای متوقف کردن ایران از دست‌یابی به بمب اتمی، اکنون دیر باشد.

او یک سناریو وحشتناکی را مطرح می‌کند: «ممکن است ایران به بمب اتمی دست یابد و بمب اتمی به حزب‌اله بدهد.

مقامات نظامی آمریکا مجددن بر وجود گزینه نظامی برای حل بحران اتمی ایران تاکید کرده‌اند. وال استریت جورنال در مطلبی از قول برخی مقامات ارشد اسراییلی مدعی شد در صورتی‌که خطر هسته‌ای‌شدن جمهوری اسلامی ایران جدی‌تر شود‌، اسراییل بدون هماهنگی با واشنگتون و جامعه جهانی به ایران حمله می‌کند‌.

وزارت دفاع آمریکا ادعا کرده که ایران برای تجدید قوای حزب‌اله لبنان، به این گروه کمک مالی و نظامی می‌کند. سایت خبری بلومبرگ روز سه‌شنبه در گزارشی درباره ایران از قول وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نوشت که جمهوری اسلامی برای تجدید قوای حزب‌اله لبنان، پول و اسلحه برای آن‌ها فراهم می‌کند. میشله فلارنوی یکی از مقامات ارشد کاخ سفید، با ابراز امیدواری نسبت به موثر بودن مذاکرات و تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران‌، اعلام نمود که گزینه حمله به تاسیسات اتمی ایران فعلن از سایر گزینه‌های موجود در روی میز‌، کنار گذاشته شده است.

برنامه حمله به ایران دیگر یک سناریو و بلوف خشک نیست و به نظر می‌رسد که برنامه حمله آماده شده و فقط به یک امضا نیاز دارد. این حرف را دریاسالار مولن نیز اعلام کرده است. آن هم تنها چند روز پس از تهدیدات اوباما و به دنبال آن هشدار‌های آیت‌اله خامنه‌ای و صحبت‌های فرماندهان سپاه. البته پنتاگون وانمود می‌کند که میل چندانی به دست بردن بر روی ماشه تا قبل از پایان دیپلماسی ندارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,