Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
به بهانه مرگ آخرین فرزند پسرخاندان کندی

«کندی» نامی برای یک قرن سیاست»

2009 August 27

رادیو کوچه

با مرگ «ادوارد کندی» که در بیست و دوم ماه فوریه 1932 در شهر بروکلاین ایالت ماساچوست امریکا به دنیا آمد، بار دیگر افسانه مرگ‌های این خانواده سرشناس و پرنفوذ در تاریخ سیاسی آمریکا تکرار شد.

وی کوچک‌ترین فرزند از بین نه فرزند جوزف و رز کندی بود که روز 26 آگوست 2009 در سن 77 سالگی در اثر سرطان مغز درگذشته‌است.

20090827_news1_kennedyfamily

اما افسانه حضور «کندی»‌ها در عرصه سیاست آمریکا  و مرگ‌های دور از انتظار آنان به انتخاب برادر بزرگ وی «جان اف کندی» با عنوان جوان‌ترین رئیس جمهوری آمریکا باز می‌گردد.

او  که از ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۳ ریاست جمهوری را به عهده داشت در نوامبر ۱۹۶۳ در سن ۴۶ سالگی به قتل رسید. این جوان‌ترین سن مرگ برای یک رئیس جمهور آمریکا بود و قتل او یکی از اتفاقات مهم تاریخ آمریکا است، زیرا این قتل باعث مطرح شدن و به نوعی محبوبیت بیشتر او در آمریکا شد تا آن جا که هنوز سوژه بسیاری فیلم‌های مطرح جهان است.

دیگر برادر او، رابرت کندی، از سال 1961 تا 1964 به عنوان دادستان کل، تلاش خود را بر مبارزه با گروه‌های قدرت مند جنایی در آمریکا متمرکز کرد و پس از عضویت در سنا در سال 1965، به اقداماتی در همین زمینه ادامه‌داد. وی در سال 1968 و در حالی که برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری مبارزه می‌کرد ترور شد.

حضور ادوارد کندی در عرصه سیاست نیز به دورانی پس از فارغ التحصیل شدن از رشته حقوق دانشگاه هاروارد باز می گردد. او در سال 1962 به عنوان سناتور جای برادرش را که حالا رئیس جمهور شده بود گرفت.

ادوارد نیز  در سال 1964 دچار سانحه‌ای هواپیمایی شد و هرچند که از مرگ جان سالم بدر برد اما برخی عوارض ناشی از آن تا پایان عمر با او باقی‌ماند.

ادوارد که سناتور بزرگ لقب گرفته و از نظر در اختیار داشتن کرسی نمایندگی سنا نیز سومین فرد در تاریخ آمریکا است از چهره‌های مطرح اصلاح ساختار خدمات پزشکی و بهداشتی این کشور به شمار می‌رود

او که سناتور بزرگ لقب گرفته و از نظر در اختیار داشتن کرسی نمایندگی سنا نیز سومین فرد در تاریخ آمریکا است از چهره‌های مطرح اصلاح ساختار خدمات پزشکی و بهداشتی این کشور به شمار می‌رود.

ادوارد در تصویب قوانین مهمی در زمینه اجتماعی، مدنی و حق رای در سنای این کشور در حمایت از افراد سال خورده، معلولان، مهاجران و کارگران تلاش فراوانی کرده است.

او هرچند که فرصت کاندیداشدن در انتخابات ریاست جمهوری را به دلیل برخی سوابق از دست داد اما در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری آمریکا به‌طورکامل از باراک اوباما حمایت کرد و باردیگر نفوذ خاندان کندی در عرصه سیاست آمریکا را به اثبات رساند.

پس از مجموعه حوادث مرگ‌آوری که تقریبن برای تمامی اعضای حانواده کندی رخ‌داد، آخرین حادثه دردناک متعلق بود به سال 1999  که پسر رئیس‌جمهور فقید آمریکا «جان‌اف‌کندی جونیور»، همسرش «کارولین بست کندی» و خواهر وی در سانحه سقوط هواپیما جان‌باختند. در این سال بار دیگر داستان مرگ‌های دلخراش و عیرمنتظره برای این خانواده تکرار شد و بار دیگر نام «کندی» در مهم‌ترین عنوان‌های خبری دنیا قرارگرفت.

مرگ «ادوارد کندی» پس از درگذشت «یونیس» خواهر بزرگتر وی در سن هشتاد و هشت سالگی در یازدهم ماه اوت صورت گرفته است و حالا تنها فرد باقی‌مانده از نسل قدیمی خاندان کندی، جین هشتاد و یک ساله است که پیش از این سفیر امریکا در ایرلند بوده‌است.

از ادوارد کندی یک دختر و دو پسر باقی مانده‌است که یکی از آنان در‌حال حاضر نماینده مجلس نمایندگان کنگره آمریکاست.

باید دید آیا بازی سرنوشت که پیش از این نسل دوم این خاندان را نیز به بازی گرفته‌است هم‌چنان ادامه خواهدیافت یا پس از مرگ‌های غیر منتظره فرزندان «رابرت» و «جان اف‌کندی» فرصتی برای ماندن در عرصه سیاست به فرزندان «ادوارد کندی» خواهدداد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|