Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
به بهانه روز جهانی «زمین پاک»

«بقای ما در گرو بقای زمین»

2010 April 22

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هر ساله در بیست و دوم آوریل مصادف با دوم اردیبهشت در تمام دنیا روز جهانی «زمین پاک» برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود، که نباید سیاره خود «زمین» ‌را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند. روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نام‌گذاری شده است.

خدایا به ما بینشی عطا فرما تا عظمت زنجیره پرشکوه حیات را در زمین بشناسیم و ما را توفیقی عنایت فرما تا در پاسداری از آن‌چه در طبیعت به ما ارزانی فرموده‌ای تلاش کنیم. زیبایی‌ها و پاکی‌های زمینت را بستاییم و در جهت آلودگی‌ها و تخریب زمین گام برنداریم، که بخوبی می‌دانیم بقای ما در گرو بقای زمین پاک است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال 1969 «جان مک مونل» فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقه‌مند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح کرد و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

«یوتانت» دبیر کل سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مک مونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد. در ایران نیز هم‌زمان با دیگر کشور‌های جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته ( دوم اردیبهشت ماه ) به نام روز زمین پاک نام‌گذاری شده‌ است.

مسئلـه آلودگـی زمیـن یکـی از مسایل عمده محیط زیست و دغدغه عمده‌ای برای دست اندرکاران محیط زیست در سراسر جهان است. میزان تولید زباله در سراسر جهان و یافتن محل دفن صحیح و بهداشتی آن از مسایل مهم به‌خصوص در کشورهای کوچک و در حال توسعه است.

یکـی از مراکـز دست‌اندرکار این روز، دفتر بررسی آلودگی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست است. از برنامه‌های مهم سازمان حفاظت محیط زیست در این روز اقدامات مردمی و دولتی در جهت معرفی افراد و سازمان‌های موفق در این زمینه و اجرای برنامه‌های عمومی نظیر پاک‌سازی محیط به‌خصوص کوهستان‌ها و پارک‌ها و اماکن عمومی توسط داوطلبان است.

رییس سازمان جوانان هلال‌احمر ایران گفته است: «سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌منظور فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و تلاش در جهت احیای سه عنصر اصلی طبیعت «آب، خاک و هوا» در روز دوم اردیبهشت به مناسبت گرامی‌داشت روز «زمین پاک» اعضای فعال این سازمان را در شاخه‌های مختلف در سراسر کشور برای پاک‌سازی محیط زیست و فضاهای سبز بسیج می‌کند.»

وی افزود: «به‌مناسبت این روز و پاس داشتن آن به‌منظور در اختیار گذاشتن محیط زیستی سالم برای نسل‌های بعدی هر ساله در دوم اردیبهشت، سازمان جوانان هلال‌احمر، اعضای دانش‌آموزی، دانشجویان و جوانان خود را در سراسر کشور جهت فعالیت‌های متنوع از جمله پاک‌سازی محیط زیست و دفع زباله‌های مازاد فراخوان و گرد هم می‌آورد.»

وی خاطر نشان کرد: «فعالیت‌های دیگری از جمله تهیه بروشور، کتاب‌چه، تراکت و برپایی نمایش‌گاه به مناسبت روز زمین پاک در سراسر کشور برگزار می‌شود.»

در این‌جا لازم است به چند نکته برای داشتن زمین پاک از نگاه نشنال‌ جئوگرافیک اشاره کنیم:

1. در استفاده از کاغذ صرفه‌جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهید. به طور مثال تا حد امکان قبض‌هایتان را از طریق اینترنت پرداخت کنید. صرفه‌جویی در کاغذ در واقع به‌معنای کمتر بریده شدن درختان اطراف شماست که هر ساله هزاران هزار از آن‌ها برای تولید انواع کاغذهایی که در طول روز در اختیار شما قرار می‌گیرد تلف می‌شوند و در عین حال با این کار زباله کمتری تولید شده و دی اکسید کربن کمتری تولید می‌گردد و خلاصه کلام این‌که درخت ضامن سلامت زمین است.

2. در ساخت و انبوه شدن جنگل‌ها شما هم کمک کنید. کاشت هر نهال می‌تواند سال‌های سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمکی به محیط زیست‌تان باشد.

3. به انجمن‌های حمایت از محیط زیست کمک کنید. آن‌ها با تلاش بی‌وقفه خود سعی در نجات زمین دارند.

4. در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید. از مدیر بخش خود بخواهید که برنامه‌ای ترتیب دهد که کاغذ کمتری مصرف شده و اسراف نشود. برای نوشتن از هر دو روی کاغذ استفاده کنید.

5. اگر به سفر رفتن فکر می‌کنید حتمن سفر با قطار را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که دی اکسید کربنی که قطارها برای زمین تولید می‌کنند 4 تا 15 درصد کمتر از هواپیماهاست.

6. در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. اسراف در آب می‌تواند به ضرر زمین تمام شود. هنگام دوش گرفتن زمان مشخصی را در نظر بگیرید و دقایق طولانی بی‌دلیل زیر دوش نمانید و آب را بی علت باز نگذارید.

7. در محله خود جست‌وجو کنید و مسئله چگونگی تولید و انباشت زباله‌ها را مهم تلقی کنید. می‌توانید از همین هفته به محله خود بروید و کمی کنکاش کرده و ببینید که سوپرمارکت‌ها و دیگر مغازه‌ها چطور زباله تولید می‌کنند و چقدر می‌توان به آن‌ها نکات مفیدی را گوش‌زد کرد و اگر رودخانه‌ای نزدیک محل سکونت شماست آن را زیر نظر بگیرید و راه‌هایی برای تمیز نگه‌داشتن آن به همسایه‌ها پیشنهاد کنید.

روز زمین پاک، مجالى است براى اندیشیدن به آن‌چه هزاران سال، بشر را میزبانى کرده است چراکه زمین، نخستین کاشانه بشر بوده و همواره نیز خواهد بود.

دانشمندان جهان معضلات امروز کره زمین را به چند بخش تقسیم کرده‌‌اند که مهم‌ترین آن، بحران انفجار جمعیت است. بحران آب، بحران انرژی، بحران پس‌ماندها، بحران گرم‌شدن زمین و تغییرات اقلیمی از معضلاتی هستند که پس از انقلاب صنعتی، کره زمین با آن دست به گریبان است.

دانشمندان می‌گویند کره زمین قادر است با بالا گرفتن این بحران‌ها، به حیات خود ادامه دهد اما آن‌چه توانایی رویارویی با چنین بحران‌هایی را ندارد، انسان و قریب به اتفاق موجودات زنده ساکن زمین هستند.

بیایید زمین را دوست بداریم و همه نسبت به حفظ زمین مسوول باشیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,