Saturday, 18 July 2015
16 June 2021

«سرویس پیام چندرسانه‌ای چیست؟»

2009 August 27

فارس

ام ام ‌اس (MMS) یا سرویس پیام چندرسانه‌ای یکی از استاندارد‌های ارسال پیام در شبکه‌های موبایل است . تفاوت سرویس ام ام ‌اس (MMS-Mulstimedia Messaging Service) با سرویس اس ام اس (SMS) این است که ام ام ‌اس تنها دارای متن نیست، بلکه قابلیت جای دادن صدا، عکس و فیلم در خود را دارد.

20090827-mms-koocheh
از بین فرمت‌های چندرسانه‌ای تنها چند فرمت خاص هستند که با ام ام ‌اس ها سازگارند:

متن (متن با قلم‌ها و رنگ‌های مختلف)
عکس JPEG، GIF)
صدا MP3، MIDI
ویدیو MPEG
بخش‌های مختلف یک ام ام ‌اس را می‌توان از سایت‌های WAP، فایل‌های ذخیره‌شده بر روی گوشی و یا مستقیمن از میکروفون یا دوربین گوشی تهیه کرد.

پروتکل ام ام ‌اس زیر مجموعه‌ای از پروتکل ارسال اس ام اس است. در حقیقت ام ام اس هم مانند اس ام اس یک متن می‌باشد. به این ترتیب تمام مطالب چند رسانه‌ای داخل ام ام اس به صورت متنی از کدهای قابل تبدیل به فایل‌های عکس، صدا و ویدیو در می‌آید.

تنها تفاوت این دو سرویس در محدودیت حجم آن‌هاست. بیشترین حجم تعریف شده برای هر اس‌ام‌اس 160 بایت می‌باشد در صورتی که ام ام اس از نظر حجم محدودیتی ندارد.

لایه دیتای مورد نیاز برای ارسال ام ام اس، GPRS می‌باشد. البته با توجه به افزایش کیفیت و حجم مطالب چندرسانه‌ای و ظهور لایه‌های پر سرعت، استفاده از نسل سوم ارتباط دیتای موبایل برای ارسال ام ام اس توصیه می‌شود.

در سال‌های اولیه معرفی ام ام اس، بعضی از شرکت‌های تولید تلفن همراه، گوشی‌هایی با قابلیت ارسال ای ام اس (EMS-Extended Messaging Service) را معرفی کردند.

این سرویس تفاوت زیادی با ام ام اس ندارد و تنها دارای عکس‌ها و انیمیشن‌های بسیار ساده‌ای است. دلیل این تفاوت نیز در ضعف بعضی از گوشی‌های تلفن همراه در ارسال و دریافت فایل‌های چندرسانه‌ای با فرمت‌هایی است که به آن‌ها اشاره کردیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|