Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
ششم اردیبهشت - بیست و ششم آوریل

«تقویم تاریخ ششم اردیبهشت»

2010 April 26

مریم/ رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 280 میلادی – در پی چند شکست نظامی روم از ایران و قتل دو امپراتور این کشور که در صدد جنگی دیگر با ایران برآمده بودند «مارکوس پروبوس» امپراتور تازه روم به بهرام دوم شاه ساسانی ایران پیشنهاد امضای یک پیمان صلح داد که بهرام به سبب مشکلاتی که در خاور ایران داشت، این پیشنهاد را پذیرفت، اما قراردادی امضا نشد. دلیل آن این بود که در این جریان پروبوس در یک توطئه به قتل رسیده و «کاروس» فرمانده گارد وی، خود را امپراتور موقت خوانده بود. کاروس برای این‌که توجه سنای روم و مقامات دیگر را به تایید خود جلب کند به ایران لشکر کشید و بهرام را که در سیستان گرفتار بود و انتظار چنین حمله‌ای را نداشت غافل‌گیر کرد. کاروس تا تیسفون پیش آمد که در آن‌جا به مرگ ناگهانی از دنیا رفت. با این تجربه، از آن پس بهرام دوم دیگر به اشارات صلح‌آمیز رومیان توجه نمی‌کرد و راه خود را می‌رفت.
  • 1297 خورشیدی – کنسول انگلستان در شیراز به مردم استان فارس شدیدن اخطار کرد که از احساسات ضد انگلیسی و دشمنی با انگلستان دست بردارند که ادامه آن برایشان عواقب وخیم دربرخواهد داشت. این التیماتوم نتیجه عکس داد و دیری نگذشت که عشایر و مردم فارس به‌طور علنی و مسلحانه با انگلستان وارد مخالفت و مبارزه شدند.
  • 1305 خورشیدی – دو روز پس از تاج‌گذاری رضا پهلوی بی‌سیم قصر معروف به بی‌سیم پهلوی واقع در خیابان شمیران، چهارراه سیدخندان امروزی که دکل‌های آن هنوز از آن زمان باقی مانده است، در این‌روز گشایش یافت و ایران مجهز به مخابرات (تلگراف) بدون سیم شد. مقدمات این کار و نصب دستگاه‌ها با کمک آلمانی‌ها دو سال طول کشیده بود. گفته می‌شود پیش از اتمام کار، رضا پهلوی آرزوهای خود را برای ایران نوشت و در زیر پایه این دکل‌ها در زیر خاک قرار داد.
  • 1711 میلادی – «سپکتیتور» (Spectator) که گفته می‌شود نخستین مجله جهان به زبان انگلیسی است نخستین شماره خود را منتشر کرد و «جوزف ادیسون» نخستین ناشر آن در سرمقاله‌اش نوشت که می‌خواهد آموزگار همه مردم باشد. از همین رو مهم‌ترین وظیفه جراید «‌آموزش عمومی» شناخته شده است.
  • 1914 میلادی – «دبلیو. اج. کاریر» دستگاه ایرکاندیشن (هواخنک‌کن) را که اختراع کرده بود به ثبت رساند.
  • 1968 میلادی – بزرگ‌ترین و شدیدترین حادثه اتمی در نیروگاه اتمی «چرنوبیل» اوکراین به‌وقوع پیوست. در پی انفجار این راکتور اتمی در 130 کیلومتری شمال «کی اف»، این منطقه به‌جهنم مبدل شد و امواج رادیو اکتیو در فضای اطراف پراکنده شد و با وزش باد در همه جا گسترش یافت. در این حادثه عده‌ی زیادی جان خود را از دست دادند و بیش از 200 تن مجروح شدند.
  • ۱۹۷۰ میلادی – بیش از دویست هزار آمریکایی مخالف جنگ ویتنام در شهر هفت‌صدهزار نفری واشنگتن راه‌پیمایی کردند.
  • ۲۰۰۳ میلادی – جمهوری خلق کره رسمن اعلام کرد دارای جنگ‌افزار هسته‌ای است.
  • ۱۳۵۰ خورشیدی – زادروز «محمد رزاقی» متخلص به «شیوا» از غزل‌سرایان معاصر ایران.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,